Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyette Mercimeğin Önemi

Zayıflamak istiyorsanız Türk mutfağının vazgeçilmez besin kaynağı olan baklagillerden mercimeği sofranızdan eksik etmeyin. Çünkü;
Çok iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Metabolizma hızının hafif, besinlerin ısı etkisi dediğimiz bir mekanizmayla arttırır. Kilo verme sürecinde, sindirime bağlı olarak harcanan enerji artacağı için mucizevi etki gösterir.

Zayıflama ve Mercimek

Bitkisel, iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Yani kaliteli şekeri, vücuda sunar. Günlük alınan kalori miktarı bilhassa zayıflarken azaltılır. Kişi, şekeri tek yönlü besleniyorsa alamaz. Bu duruma bağlı olarak da yorgunluk, halsizlik, bitkinlik yaşayabilir. Oysaki vücuda şekeri, salatalarına ekleyeceği 2 yemek kaşığı kadar haşlanmış mercimek verebilir. Ayrıca diyet bağlı olarak ortaya çıkan bu semptomların görülme oranı azalır.

Mercimek çok iyi bir lif kaynağıdır. Bitkilerin hücre duvarında olan lifler, bileşenlerdir. Mideye, beslenme ile girdikleri zaman şişerler ve hacim oluştururlar. Acıkma hissi az yemeğe bağlı olarak azalır ve tok olarak diyete uyum süreci kolaylaşır.

Bağırsaklarda ilerleyen mercimek, bağırsak hareketlerini arttırır. İyi bir boşaltım sisteminden, iyi bir metabolizma geçer. Çünkü boşaltım sisteminin iyileşmesi, zayıflamayı da kolaylaştırır.

Mercimek çok iyi bir fitoöstrojendir. Yani ilaç gibi, vücuda kısmı östrojen etkisi gösteren bir besindir.

Menopoz semptomlarını da hafifletmektedir. Hormon bağımlı olan meme, rahim kanserlerinden korur. Ancak eğer bu tanılar konulmuşsa bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü kısmı östrojen etkisi bu hastalıklara iyi gelmez.

Aynı zamanda mercimek, çok iyi bir demir kaynağıdır. Kıyma ve yumurta ile pişirildiğinde de demir kaynağı daha da zenginleşir. Demirin vücutta daha iyi kullanılmasını yanında bol salata tüketmek sağlayacaktır.

Kolesterol yüksekliği olanlar, kolesterol içeriği sıfır olan bir protein olduğu için güvenle kullanabilirler.