Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyette Kısa Sürede Başarısız Olmanın 5 Nedeni

Diyette tuzaklarla dolu bir yolda yürürüz sağlıklı ve sağlam adımlarla ilerleyen bir diyette acelecilik yoktur.

Sert ve sıkı diyetler baş ağrısı ve moral bozukluğu yapar. Fiziksel ve zihinsel yorgunluk, sinirlilik, sindirim ve beyin sorunlarına yol açar. Yavaş ilerleyin sağlıklı diyetler yapın. İyi enerji ve mutluluk hormonlarını yanınıza alın. Düzenli egzersiz ve sağlıklı yiyecekler bunu sağlar.

Dengesiz ve yetersiz bir diyette insan saatte bir bile acıkabilir. Bunun için her öğünü mutlaka düzenli geçirin. Sağlıklı ve çeşitli besin değerlerini tüketin. Enerji tasarrufu ve kilo dengesi için öğün atlamayın. Sağlıksız şeyler yemeyin. Tokluk hissi veren yağsız proteinler ve süt ürünleri tüketin.

Mutsuz veya üzgünken değişik ruh hallerine göre yeme isteğimiz doğabilir. Uzun vadede kilomuzu korumak ve sağlıklı diyet yapabilmek için kızgınlık öfke heyecan depresyon gibi duygular karşısında yemeklere sarılmayalım. Zorlansak da sabredelim ve küçük de olsa kaçamaklardan uzak duralım.

Toplumsal baskılar diğer bir konudur. Arkadaşlar ve çevredeki herkes kilo veremeyeceğinizi söylüyor. Bazı besinleri tüketme konusunda baskıcı ikna eden tanıdıklarını var. Bunlara karşı her yemeği şölene dönüştürmek sizin elinizde. Sevdiklerinizle sosyal bir ortamda neşeli bir masadayken daha az ve dengeli yersiniz.

Duygusal açlığı önleyebilirsek büyük kilo kaybı yaşayabiliriz. Güçlü duygular mantıklı düşünceleri bastırır. Özellikle kötü ruh hallerinde tatlıya koşarız. Meditasyon yapmak, doğada tek başına yürümek veya vakit geçirmek kendimizi zorlayıp bu yiyeceklerden uzak durmak iyi gelebilir.