Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


DİYETTE BAŞARININ SIRRI: OLUMLU DÜŞÜNMEK

Kilo vermek bir süreç olduğu için, yaşam ve beslenme tarzınızı değiştirmeye başladığınızda sonuca kitli kalmayın. Farklı bir birey olmayı ve alışkanlıklarınızın hepsini bir gecede değiştirmeyi beklemeyin. İlk olarak yapmanız gereken önceliklerinizi belirlemek, gerçekleştirmek istediğiniz değişiklikleri de sabır ve kararlılıkla, yavaşça hayatınıza geçirmeye çalışmalısınız. Köklü değişiklikleri yaşamınızda gerçekleştirmediği basit bir şey zannetmeyin.

Stres, bu süreçte artabilir. O nedenle bu süreci, açık havada spor yaparak, yeşillikler arasında ya da deniz kenarında kulağınızda müzikle yürüyerek aşabilirsiniz.

Kaygılarınızdan Sıyrılın

Kendinizden, kilo verdim mi, vermedim mi? Kaygılarını uzak tutmaya çalışın. Devamlı olarak kendinize gerçekten kilo verebilecek miyim? Baskısı yaparak, olayı stres haline getirmeyin. Kısıtlamalar, diyeti çağrıştırır. Bir programa, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmak için başladığınızı düşünün. Zamanınızın tümünü devamlı diyet yapıyorum, düşüncesiyle geçirirseniz aç olmadığınız halde bir şeyler yemek istersiniz.

Sık sık Tartılmayın

Kafanızı, her gün, her saat aldığınız sonuçlar karıştırır. Bu nedenle tartıya haftada bir kez çıkmanız yeterli olacaktır. Sizi, kilo konusunda yaşadığınız aşırı kaygılar gerilime itecektir. Her diyetin kaderi aynı olmadığından dolayı, daha önce yapıp başarısız olduğunuz diyetleri düşünmeyin. Aksine başaracağınıza inanın. Başarıyı, olumlu düşünceler beraberinde getirecektir.

Yoyo Sendromu Yaşamayın

Zaman, hızlı kilo vermek istediğinizde canınızı en çok sıkan şeydir. Sihirli formüller, hızlı sonuç almak için hep aranır, araştırılır. Kulağınıza, 5 kiloyu 1 haftada vermek cazip gelebilir. Ancak doğru olan bu kiloyu normal ve sağlıklı koşullarda ancak 1 ayda verebileceğiniz gerçeğidir. Vücutta kısa sürede verilen kilolar, yağ kaybı olarak değil, kas ve su kaybı olarak verilir. Bunun sonucunda da hızla verilen kilo, hızla da geri alınır. Hatta başlanan noktaya göre 1-2 kilo daha eklenerek geri döner.