Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyete Başlamak İçin Öneriler

Eğer kilolarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmak ya da duraklayan diyetinizi canlandırmak istiyorsanız sizin için vereceğimiz önerileri uygulamanızı tavsiye ederiz.
Vereceğimiz önerilerden 2. ve 6. maddeyi sadece bir süreliğine uygulayın. Çünkü besinlerin tümüne vücudunuzun ihtiyacı var.

Diyete Başlamak İçin Öneriler

1.Ana öğünlerde, kahvaltı da dahil olmak üzere mutlaka protein tüketin. Yani çok abartıya kaçmamak şartıyla gün içerisinde aldığınız proteinleri öğünlere bölüp, azar azar tüketin.

2.Bir süreliğine unlu mamul ve buğdaydan uzak durun, buna ekmek ve makarna da dahil. Fakat sadece bir süreliğine çünkü karbonhidratlara da enerji almanız için ihtiyacınız var.
3.Besinlerin işlenmemiş olanını tercih edin. Yediklerinizin yakalanmış, avlanmış, toprakta yetişen veya ağaçtan koparılmış olması gereken kısmı %90’dır.
4.Sadece günlük 1 porsiyona düşürdüğünüz nişastayı, akşam değil gündüz ki öğünlerden birinde tüketin. Yulaf ezmesi, tatlı patates ve fasulye bu grupta yer alan yiyebileceğiniz besinlerdendir.
5.Günde en fazla 2 adet meyve tüketin, fazlasından kaçının. Tükettiğiniz meyveler az şeker ve bol lif içerenlerden olsun. Armut, elma ve orman meyveleri seçenekleriniz arasındadır. Fakat muzdan uzak durun. Meyveleri bir parça peynirle de tek başına da tüketebilirsiniz. Bu süreçte meyve suyunu da tüketmemeye çalışın. Günlük hayatta önerilen meyve miktarı iki porsiyondur. Sizde bu yüzden sadece bir süreliğine uygulayın.
6.Yine bir süre için süt ve süt ürünlerinden uzak durun ya da azaltın.

İnek sütünden özellikle uzak durun. Sadece az miktarda peynir ve yoğurt tüketebilirsiniz. Diyet yoğurtta az yağ, çok şeker olduğundan dolayı siz normal yoğurtları tercih edin.
7.Alkolde bulunan kalori boş olduğundan ondan kesinlikle uzak durun. Hiçbir faydası olmaz, aksine fazladan kalori yapar.
8.Nebati yağlardan, mısır özü ve ayçiçeği gibi uzak durun. Onun yerine zeytinyağını tercih edin.
9.Yediğiniz yağın miktarından çok türü önemlidir. En kötüsü margarin, kızarmış besinler ve içinde hidrojen nebati yağ bulunan öğünlerdir.
10.Günde en az 8 bardak olmak üzere bol bol su tüketin.