Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yemekleri: Diyet Mantı Tarifi

Kültürümüzde yer edinen yemeklerden biri olan mantı, yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Ancak diyet yapanlar da bu zevkten mahrum kalmasınlar diye onlara özel kabaklı mantı tarifi araştırdık. Kalorisi az ve lezzetli bir tarif olan kabaklı mantı ile öğle yemeği öğününüzü geçirip, diyetinize bu mantı ile katkıda bulunabilirsiniz.

Diyet Mantı Tarifi: Diyet Mantı Nasıl Yapılır?

Malzemeler
2 adet kabak
2 adet yumurta
1 su bardağı kepek unu
1 çay bardağı beyaz un
Karabiber, kırmızıbiber, nane, kekik
1 çay bardağı sirke
Az miktarda tuz
Biraz ılık su

Unları birbirine ekledikten sonra çay kaşığının ucu ile bir miktar tuz ilave ediyoruz. Sirkeyi ve göz kararı suyu da ekledikten sonra özlü bir hamur elde ediyoruz. Hamuru hazırladıktan sonra yarım saat bekletiyoruz.
Diğer yandan kabakları rendeleyip, içine yumurtaları kırıyoruz. İstediğiniz baharatları da ekleyip, iyice çırpın. Kabaklı iç dondurucuda kar haline gelene kadar bekletiyoruz.
Beklettiğimiz hamurdan ceviz büyüklüğünde toplar alıyoruz. Topların içerisini yavaşça oyuyoruz. Mantı hamurunu ince kabuk bir hamur olana kadar oyup, içini kabaklı harçtan dolduruyoruz. Açık kalan hamurun ağzını poğaça gibi yapıştırıp ya da yöresel yapılan gibi hamuru örüyoruz.
Sirkeli suyu kaynattıktan sonra makarna haşlar gibi mantıları da haşlıyoruz. Suyun yüzeyine çıkan mantılar pişmiş demektir.
Öğle yemeğiniz olarak 5-6 adet mantı topunu, üzerine yağsız yoğurt ekleyerek yiyebilirsiniz.