Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yapmanın Püf Noktaları

Birçok insanın hayali fazla kilolardan kurtulmaktır. Fakat bu kiloları bilinçli bir şekilde vermek de yarar vardır. Çünkü kulaktan dolma yapılan davranışlar yanlı sonuçlar doğurabiliyor.
Formda kalma ve doğru beslenme konusunda hepimiz, birkaç sıkı kural biliyoruz.

Meyve ve sebzelerden bolca yemek, fast food, kırmızı et ve gazlı içeceklerden uzak durmak vb. Yanlış olan ancak doğru bildiğimiz bilgileri öğrendiğinizde şaşıracaksınız.

Yanlış Bilinen Diyet Doğruları

Diyete yağı da ekleyin. Çabuk tok hissetmemizi, az miktarda yağ tüketmek sağlayacaktır.
Pilav ile ette yenilebilir. Protein ve karbonhidrat birlikte tüketilebilir. Süt ve yoğurt gibi besinlerde ise her ikisi de yer alır.
Aç karnına egzersiz yapmayın. Toplam yakılan kalori, boş mideyle egzersiz yaptığınızda azalır. Yağ yakmanız gerekirken kas yakarsınız.
Kadınların kilo vermesi daha zor diye bir şey yok. Başlangıçta kadınların erkeklerden daha yavaş kilo verdiği görülür ancak uzun vadede dengeler eşitlenir.
Demir deposu elma değildir. Demir içeren besin istiyorsanız et ve yeşil sebzelere yönelin. Elma az miktarda demir içerir. Muz, kalsiyum için yenilmez. Enerji kaynağı olan muz, kalsiyum kaynağı değildir.
Gece yemek yiyin. Hemen yatmadığınız sürece gece de yemek yiyebilirsiniz. Önemli olan yatmadan 3-4 saat öncesinde yemeği kesmektir. Fazlasını yaktığınız sürece hangi saatte yediğinizin önemi yoktur.

Diyete Başlamak İçin Öneriler
Diyet Planlama: Diyet Sepetinizde Olması Gerekenler
Diyetler Neden Yarım Kalır?: Diyete Devam Edemiyorum
Diyet Yapmadan Zayıflama: Diyet Yapmadan Kilo Verilir Mi?