Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yapmaması Gerekenler: Kimlerin Diyet Yapması Zararlıdır?

Bu yazımızda size, diyet yapması zararlı olan kişilerden söz edeceğiz. Kimler diyet yapmamalı sorusunun yanıtlarınī vermeye çalışacağız. Eğer siz de zayıflamak istiyor; diyet yapmayı düşünüyorsanız bu gruplarda yer alıp almadığınıza bakın ki, zayıflamak isterken sağlığınızdan olmayın…

Diyet Yapmaması Gerekenler: Kimlerin Diyet Yapması Zararlıdır?

Kimler diyet yapmamalı sorusunun ilk yanıtı bebek beklemekte olan hamile bayanlardır. Süt verenlerin de, diyet yapması zararlı olan grupta yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Bu iki gruo yeterli beslenerek bebeğini iyi beslemelidir. Süt veren anneler, verdikleri süt dolayısı ile zaten doğal olarak zayıflamaktadırlar. Bebeğine süt verme sürecinin tamamlanmasından sonra dilerse anneler bir diyetisyenden yardım alabilirler.
Diyet yapması zararlı olan bir diğer grup ise çocuklardır. Gelişme sürecinde olan çocukların, yeterli; ve dengeli beslenmeleri çok önemlidir. Zayıflama reçetelerinin çocuklarda uygulanması ónerilmemektedir. Diyet yaptırmak yerine çocuklara sağlıklı beslenmenin kuralları öğretilecek olursa çocuğun gereksiz kilo almasī önlenebilir. Bunun için çocuğa anne ve babanın yardımcı olması gerekmektedir: sağlıklı beslenme kurallarına birlikte uymak, birlikte düzenli egzersiz yapmak gibi yontemlerle cocuğa iyi örnek olunabilir.
Diyet yapması zararlı olan insan grubunda karaciğer, böbrek ve şeker hastarı da yer alabilir. Bu nedenle bu tur sorunları olanların diyetlerini, diyetisyen kontrolunde gerceklestirmeleri gerekmektedir. Bu hastalıklarda diyet, hayati bir takim sorunlara neden olabilmektedir.