Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


DİYET YAPMAK İÇİN ALIŞVERİŞ LİSTESİ

Diyet ürünleri, dilediğiniz kıyafeti giyebilmek ya da forma girmek için alışverişlerinizde tercih etmelisiniz. İstediğiniz kiloya ulaşabileceğinizi düşünüp, bundan emin oluyorsunuz. Ancak kendinizi hiç ummadığınız anda buzdolabının önünde buluyorsunuz. Dolapta da kalori miktarı yüksek fakat bir o kadar canınızın çektiği tatlılar, çikolatalar hamur işleri mi var?
Bu durumda yapmamız gereken;

alışverişe çıkmadan evvel alış veriş listesi alıp, bu listeye sadık kalmak sizin için artı bir puan olacaktır.

Diyet için yaptığınız alışveriş listesi; kalori ve yağ açısından düşük, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda da protein, karbonhidrat ve vitamin içerikli olmalıdır.

Alışveriş Listesi Hazırlarken Yardımcı Olabilecek Bilgiler

Süt Ürünleri: İçeriğindeki yağ miktarı, süt ürünlerinin kalori miktarını arttırır. Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini satın alırken yağ oranının azaltılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Et Ürünleri: Yağlı ve kalorisi yüksek olan koyun ve kuzu gibi küçükbaş hayvan etleridir. Yağsız dana etini kırmızı et alırken tercih edebilirsiniz. Tavuk, hindi gibi yağ oranı düşük gıdaları da beyaz et alırken tercih edebilirsiniz. Izgara, fırın ya da buharı pişirme yöntemi olarak tercih edebilirsiniz. Balık tercih ettiğinizde de ızgaraya uygun ve sossuz tüketebileceğiniz olanları tercih edin.

Tahıl Ürünleri: Kepekli makarna, işlenememiş kabuklu pirinç ve bulgur tercih edebilirsiniz. Kepekli unla hazırlanmış ekmekler kalori açısından beyaz unla yapılanlara göre daha düşüktür ve daha kolay sindirilir. Alışveriş listenize fasulye, barbunya ve mercimek gibi kuru baklagilleri de ilave edebilirsiniz.
Meyve ve Sebzeler: Kabuklu sebze ve meyveleri tercih edin.
Yağlar: Beslenme planınızda; kalorisi düşük ve sağlıklı olan zeytinyağı mutlaka bulunmalıdır. Tereyağı ve margarinden diyet süresince uzak durun.