Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yapmadan Zayıflama: Diyet Yapmadan Kilo Verilir Mi?

Diyet terimi aslında sağlıklı yaşamın yansımasıdır. Fakat toplum içinde genellikle diyet denilince akla açlık, zayıflamak için yapılan uygulamalar ve bir yemek listesi uygulaması geliyor.

Bunlara gerek duymadan kolay yöntemler seçmek daha doğrudur. İşte sağlıklı zayıflayabilmenin püf noktaları:

1. Besinleri İyi Tanımak: Tahıllar (ekmek, pilav, çorba, bisküvi, kestane, patates, kuru baklagiller…).

Et ve türevleri (kırmızı et, balık, tavuk, hindi vs.). Sebzeler (yeşil, kırmızı, mor, turuncu vb.), meyveler, yağlar (zeytin, ceviz, sıvı yağlar).

2. Çeşitlilik ve Denge Yaratmak: Her gün değişik besinler tüketilmeli, tüm öğünlerde çeşitlilik yaratmaya sağlanmalıdır. Bir öğünde bütün besin gruplarından azar azar bulunmalıdır.

3. Ölçülü Olmak: Göz kararı deyimini anımsamak. Bu deyim farkına varılmadan alınan yağları ve şekerleri hatırlatmalı ve artık ölçü kavramı olmalı. Mesela bir tencere sebze yemeğine 2 kaşık yağ koyulmalı.

4. Yenilenleri Kaydederek Yapılan Yanlışları Bulmak: Hangi saatte, ne yenildiğini ve ne kadar yenildiğini düzenli olarak kaydetmek ve gün sonunda kendinizi değerlendirmek uygulaması yapılmalıdır.

5. Fiziksel aktiviteleri arttırmak gerekir.

6. Asla Aç Kalmamak: Eğer güne başlandığında kahvaltı yapılmıyor aradaki geçiştirmelerle akşam da çok yeniyorsa bu durum kilo alımına sebep olabilir. O nedenle öğün atlanmadan düzenli yenilmelidir.

7. Günde 2-3 Litre Su İçmek: insan vücudunun %60-70’i su olduğundan metabolizma su ihtiyacını karşılamazsa vücuttaki su yerine yağlar erimeye başlar. Bu da şişmanlığa neden olur.

8. Profesyonel Yardım Almak: Fazla kilolar rahatsızlık vermeye başladıysa geç kalınmadan önlem alınmalı ve bir diyetisyene gidilmelidir.

9. Aşırı Yağlı ve Kalorili Besinlerden Uzak Durmak: Hiçbir besin yasaklanmadan hepsinden ölçülü bir şekilde yemek gereklidir.

10. Kilo Vermek Adına Sağlıktan Olunmamalı: Mucize, Bir haftada 7 kilo, garantili zayıflama gibi aldatıcı sözlere inanılmamalı. Bu sözleri söyleyenler sağlık değil para peşinde koşan insanlardır.