Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Yoğun iş hayatı ve günlük koşuşturmalar nedeniyle düzensiz beslenmek zorunda kalmak, büyük şehirlerde yaşamanın en büyük dezavantajlarından biridir. Sabahları, büyük bir çoğunluk ayakta atıştırıyor, tabağındaki besinleri, gündüz hızlıca tüketiyor ve neredeyse yatma saatine yakın da akşam yemeğini yemek zorunda kalıyoruz. Bu durumlar da bize hızlı kilo olarak geri dönüyor.

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Genellikle düzensiz yaşantımız nedeniyle ya da irademize yenik düşerek, fazla kilolardan kurtulmak için başladığımız diyetleri de yarım bırakıyoruz.
İdeal kilomuzu ömür boyunca korumak ve fazla kilolardan kurtulmak için ömür boyunca korumak için diyet yapmamıza gerek yoktur. Kendimize yeni bir beslenme programı oluşturarak yani yeterli ve dengeli beslenerek ömür boyunca ideal kilomuzu koruyabiliriz. İşte diyet yapmadan zayıflama yöntemleri:

Besinleri Yavaş Çiğneyin

Tabaktaki yemekleri, zamanınız olmasa bile hızlı yemekten vazgeçin. En az 15-20 dakika kadar ana öğünleriniz sürmelidir. Yaklaşık olarak bu kadar süreyle beyin tokum sinyali verir. Besinleri eğer hızla çiğnerseniz kontrolünüzü kaybederek bu süre içinde daha fazla yemek yeme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Her Öğünden Önce Su İçin

1,5-2 litre su içmeyi her gün alışkanlık haline getirin. Metabolizmanızı, her gün düzenli içeceğiniz su miktarı hızlandırır. Suyu gün içine yayarak içmek bu özelliğinden faydalanmak için şart değildir. Mesela akşam saatlerinde çok su içmediğiniz aklınıza gelip, bolca tüketirseniz, bolca tuvalete çıkmak dışında hiçbir değişiklik olmayacaktır. Bundan dolayı her öğün öncesinde bir bardak su içmelisiniz.

Sebzeye Ağırlık Verin

Mutlaka ana öğünlerinizden birinin sebze ağırlıklı olmasına dikkat edin. Böylece daha az kalorili bir menüyle, bağırsaklarınızı daha hızlı çalıştırmış olursunuz. Sebzeler ete göre dörtte bir enerjiye sahip olup, aynı derecede tokluk sağlarlar. Ayrıca etin sindirimi 3-4 saat, sebzenin ki ise 2 saat kadardır.

Porsiyonları Küçültün

Aklınıza, meyvede bir porsiyon deyince dolu bir tabak gelmesin. Büyük bir mandalina, yarım muz, küçük bir elma ve ayvanın dörtte biri yeterli olacaktır. Sebzelerde de 4 yemek kaşığı bir porsiyon demektir.

Diyet yapmadan zayıflama önerilerimizin devamı