Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yaparken Yasaklı ve Masum Yiyecekler

İnsan hayatının vazgeçilmezi yemek ve içmektir. Yemek ve içmek her ne kadar yaşam için gerekse de çoğu zaman insanoğlu bunu bir zevk haline getirir. Zevk için yemek ihtiyaç için yemenin önüne geçer. Kilo almak da bu durumdan dolayı kaçınılmaz hale gelir. Durum sonucunda da ne yenirse zayıflanacağı ve hangi yiyeceklerin günah keçisi olduğu düşünülür.

Biz de sizin için diyete zarar verebilecek, yasaklı yiyecekleri ve uzun süre tok tutan masum yiyecekleri araştırdık.

Glisemik İndeksli Yiyeceklere Dikkat Edin

Glisemik indeksli yiyeceklerin farkına varın. Besinin içindeki şekerin yükseldiğini ve hızlı kana karışmasını glisemik indeks ifade eder. Kan şekerinizin hızla düşüp, yükselmesini bu besin grubu sağlar. Böyle durumlarda çok çabuk acıkıp, daha çok yersiniz. Bu yönden düşünüldüğü zaman pirinç yasaklıdır, bulgur masumdur; beyaz ekmek yasaklıdır, esmer ekmek masumdur; muz yasaklıdır, kivi masumdur; karpuz yasaklıdır, erik masumdur; mısır-patates yasaklıdır, kurubaklagiller masumdur.

Yağlardan Uzak Durun

Yağlara çok dikkatli olun. Çünkü dünya üzerindeki en yüksek kalorili yiyecek yağlardır. Üzerine konuldukları yiyeceklerin yağlar, kalorisini yükseltirler. Çevremizi gizli yağı yüksek yiyecekler sarmış ve farkında olmadan çoğu insan tüketiyor.

Duruma bu yönden bakıldığında pastane simidi yasaklıdır, sokak simidi masumdur; kıymadan yapıla kebaplar adana-urfa-köfte-döner yasaklıdır, pirzola-bonfile-biftek-çöp-şiş-kuşbaşı masumdur; cipsler yasaklıdır, leblebi masumdur, hazır dondurmalar yasaklıdır, pastane dondurması masumdur; kremalı çorbalar yasaklıdır, sade çorbalar masumdur; şerbetli tatlılar yasaklıdır, sütlü tatlılar masumdur.

Tuzlu Yiyeceklerden Kaçının

Tuzlu yiyecekleri olabildiğince az tüketmeye çalışın. Günlük tuz ihtiyacının yaklaşık dört katını, günümüz insanı tüketiyor. Alınan fazla tuz ise kemik erimesi, tansiyon yüksekliği ve vücutta su tutarak ödeme neden oluyor. Bu açıdan bakıldığında turşular-salamuralar yasaklı, taze sebze ve meyve masumdur; cipsler-krakerler yasaklı, patlamış tuzsuz mısır masumdur; salam-sosis-sucuk yasaklı, füme etler göreceli yönden daha masumdur.