Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yaparken Tokluk Hissini Arttırmak İçin

Zor olan diyet yaparken tokluk hissini yakalayabilmektir. Menü bakımından zayıf olan sert ve katı diyetler kişiyi tok tutmaz ve doygunluk hissini vermez. Bu nedenle diyet yapanlar pes eder ve diyet amacına ulaşmaz.

Diyet Yaparken Tokluk Hissini Arttırmak İçin Tavsiyeler

Diyet yaparken yiyeceklerden tat alıp, doymak için;

Yiyeceğin tatlı tadını vanilya, nane, yenibahar ve tarçınla arttırın. Şeker tadı bu besinler ısıtılınca artacaktır. Diğer şeker hissini veren baharatlar ise; zencefil, kişniş ve Hindistan cevizidir. Meyve ya da yemeklerin tadını bu baharatlarla arttırabilirsiniz. Farklı bir pilav denemek ve yemek sonrası tatlı isteğinizi azaltmak için, pirinci kuru üzüm, tarçın ve zencefille pişirebilirsiniz.
Elma ve armudu fırında pişirip, üzerine tarçın atıp, tatlı olarak servis edebilirsiniz. Hafif bir tatlı olacaktır. Meyveler piştikten sonra kalori değişmez ama tatlılık dereceleri artar. Diyette yasak olan muz, üzüm ve incir gibi meyveleri pişirerek ya da farklı şekillerde hazırlayarak yiyebilirsiniz. Kalorisi hamurlu ve yağlı tatlılardan çok daha az olacaktır.
Bir öğünde farklı aromaları karıştırarak, aroma çeşitliliği yaratın.
Şekil yönünden de çeşitlilik yaratmaya çalışın. Örneğin, köfte, bezelye ve yuvarlak kesilmiş bir patates üzerine üzüm servis edildiğinde itici gelebilir. Fakat sebze ve meyveleri farklı şekilde kesmeyi deneyebilirsiniz. Köfte yanına bezelye yerine, çubuk şekilde kesilmiş havuç, patates ya da burgu makarna servis edebilirsiniz.

Lezzetli soslar hazırlayarak yiyeceklerinizin lezzet oranını yükseltebilirsiniz;
Domates Sosu: Soğan, kıyılmış domates ve kişnişi, bir miktar elma sirkesi ve şekerle karıştırıp, pul biber ekleyip servis edebilirsiniz.
Barbunya Sosu: Barbunyayı haşladıktan sonra, domatesle ezin. Soğan ve kişniş yapraklarını da az miktarda acı yeşil biberle karıştırabilirsiniz.
Buna benzer birçok meyve, sebze ve baharatlarla soslar hazırlayabilirsiniz.
Dolabınızda az miktarda yağ içeren ya da hiç yağ kullanılmadan yapılan soslardan bulundurun. Bunlardan her biri bir kaşık başına 1 gr yağdan az içerir.
Barbekü sosu
Soya sosu
Hardal
Acı sos
Ketçap
Teriyaki sos