Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yaparken Sık Tartılmak

Diyete başlamak istediğimizde ya da diyet yaparken sürekli tartılma ihtiyacı hissederiz. Sabah aç karnına, yemekten hemen sonra, su içtikten sonra, yatarken vs. sürekli tartıya çıkar ve ne kadar kilo alıp verdiğimizi merak ederiz.

Diyet Yaparken Sık Tartılmak

Burada büyük bir hata yapılmaktadır. Çünkü gün içerisinde ağırlığımız çok değişkendir.

Gün boyunca tüketilen sıvı ve yemek miktarına göre ayrıca o gün içerisindeki vücudun ödemine, idrar ve gaita durumuna göre değişim gösterir. Yani yemekten sonra aldığımız kilo demek vücudumuzda yağ olarak depolanacak anlamına gelmez. Gün içerisinde bakılan ağırlık durumu sonuçları yanlıştır ve kişide moral bozukluğu yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle gün içerisinde sürekli tartılmamalıdır.

Bu konuya ek ikinci olarak diyet yaparken her gün kilo kaybı yaşanmayabilir ya da vücut yağ yüzdesi düşüp kas kitlesi artmış olabilir. Fakat biz bu kas kitle artışını tartıda kilo artışı gibi görürüz. Oysa ki vücuttaki kas artışı çok sağlıklıdır ve sürekli seyahat ya da ayakta kalma durumlarından oluşan ödem de oluşmuş olabilir. Birkaç gün içerisinde geçer.

Kilo almış zannetmemeliyiz. Örneğin ağırlık kaybı devam ederken 3-4 kilo verilemeyebilir. Kilo verilemeyen günler durumunda diyet yapıp kilo verememekten yakınıp diyetten vazgeçmemeliyiz. Diyete devam edilirse ağırlık kaybı da devam eder. Bu nedenle diyet yaparken her gün 3-4 kilo verebildi mi diye tartıya çıkılmamalıdır. Çünkü bu bahsettiğimiz nedenlerden ötürü kişiyi demoralize etmektedir. Kişide diyete devam etme isteğini de köreltmektedir.