Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yaparken Neler Yemeliyiz?

Diyet yapmak, zayıflamak ve güzel bir görünüme sahip olmak için artık herkes tarafından biliniyor ki şarttır. Aşağıda size önereceğimiz besinler diyet yaparken, rahatlıkla kullanabileceğiniz besinlerdir.

Diyet Yaparken Neler Yemeliyiz?
Karalahana:

Çok besleyici bir bitkidir. Yüksek miktarda, vitamin, mineral ve sağlık için gerekli karbonhidratları içerir. Doğal detoks yapmasına, içerdiği yüksek lif, kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri yardımcı olur.

Böylece de kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi sorunların ve vücut için zararlı olabilecek bileşiklerin önüne geçer. Hazırlanması kolay ve fiyat açısından da ucuzdur. Karalahananın çorbası ve haşlaması yapılabilir. Bunun yanında beyaz lahana ve ıspanağı da alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Tatlı Patates:

Hücrelerin ve derinin sağlıklı olmasın içeriğindeki beta karoten yardımcı olur. Bu antioksidant kırışıklık kremlerinde de kullanılır. Lif oranı oldukça yüksektir. Alternatif olarak havuç da tercih edilebilir.

Kurutulmuş Yaban Mersini:

Diğer meyveler içinde bu meyve en yüksek anti oksidant değerlerine sahip olan meyvelerden biridir. Sağlık açısından da bu çok önemli bir avantajdır. Sabah kahvaltısında atıştırmalık olarak tüketilebilir. Aynı zaman da idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye de yardımcıdır.

Az Yağlı Süt:

Vücut için gerekli olan 9 adet besini inek sütü barındırır ve sade içilmesinin yanı sıra kahve eklenerek ya da sabah kahvaltısında tahılla da tüketilebilir. Az yağlı olduğundan, kalori yoğunluğunu azaltmak adına emin olun.

Barbunya:

Protein deposu olmasının yanı sıra çok ufak görünür. Proteinin yanı sıra B vitamini ve tok tutan lifleri de fazlasıyla içeriğinde barındırır. En fazla antioksidant içeren baklagillerdir. Diğer protein kaynaklarına göre ucuzdur.

Tam Yumurta:

Diyetinizin vazgeçilmezlerinden biri de yumurta olmalıdır. Çünkü bir tam büyük yumurta sadece 70 kaloridir ve vitamin, mineral ve yararlı yağları da içerir. Yumurtanın sarısı çoğu vitamin ve mineralleri içerir.