Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yaparken Enerji Kaybı İçin Ne Yapmalı?

Kendinizi klasik bir diyete başladığınız zaman yorgun, halsiz ya da verimsiz hissedebilirsiniz. Fizyolojik kaynaklı da olabilir bu durum, psikolojik kaynaklı da olabilir. Belirli seviyede enerjiye hayatın akışında yapmamız gereken çoğu şey için ihtiyacımız vardır. Diyetin yanında spor da yapıyorsanız işiniz daha da zorlaşır. İşte bunun için yapmanız gerekenler;

Diyet Yaparken Enerji Kaybı İçin Ne Yapmalı?
Günde Ne Kadar Öğün Yaparsanız Yapın Proteini Öğünlerden Eksik Etmeyin:

Karbonhidratların kana karışma süresini geciktirip, insülin seviyesinin bir anda yükselmesini önlemek için sağlıklı kaynaklardan protein tüketilmelidir. Vücudun yağ depolama imkanı bu şekilde kan şekerindeki ani artışlar engellenerek sağlanır. İnsanlar simit ve poğaçayla kahvaltı yaptıkları zaman daha çabuk acıkırlar. Kan şekerinin birden yükselip, birden düşmesi buna neden olmaktadır. Bu nedenle kahvaltıyı kuruyemiş, yumurta, süt, az yağlı peynir ve yoğurtla yapmanız daha uygun olacaktır.

Suyu Hiç Eksik Etmeyin:

Gün içinde su içmenin faydasını birçok insan bilir. Ancak yine çoğu insan uygulamaya gelince unutur. Enerji seviyesini su arttırır. Yaklaşık olarak beynin %80’i sudur. Mental enerji ve odaklanmak için gereklidir. Ayrıca vücuttaki zararlı toksinleri suyun atma özelliği vardır. İç organlar, vücutta yeteri kadar su olmadığında daha fazla çalışmak zorunda kalır.

Kafein Tüketimine Dikkat Edin:

Bu sözden kahvaltıdaki çayı çıkarın gibi bir mana çıkarmayın. Sadece miktarını abartmamaya özen gösterin. Günde 2 fincandan fazla tüketmemeye özen gösterin. Çünkü kafein enerji verir ancak etkisi geçince vücutta su kaybına neden olur.