Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yaparken Baş Ağrısı ve Migren Nedenleri

Diyet yaparken baş ağrısı mı hissediyorsunuz? Diyette migreniniz mi tutuyor? Diyet yaparken oluşan baş ağrısını önlemek için bazı önerilerimiz var.

Diyet Yaparken Baş Ağrısı ve Migren Neden Olur?

Baş ağrısını, kan şekerindeki dalgalanmalar tetikler ve bunu önlemek için şikayeti olanların düzgün aralıklarla yemek yemeleri önemlidir.

Aşırı aç olup öğün atlarsanız, kandaki şeker seviyesi düşer, beyninizin rahat çalışması için de glukoza ihtiyacı vardır. Baş ağrısına, beyne daha fazla glukoz pompalanması için damarlarda daralma ve kan basıncı artışına neden olup, hormon salgısı artar, damarlar ve kan arasındaki değişiklikler neden olur.

Migren krizlerine de bazı yiyecekler ve yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri, gıda boyaları, beyindeki kan damarlarının daralmasına ve gevşemesine neden olarak yol açmaktadır. Tek taraflı baş ağrısı, ışık ve sese duyarlılık, bulantı ve kusma, migren şikayeti olanlarda görülen şikayetlerdir. Böyle durumlarda kadınlar erkeklere göre üç kat daha baş ağrısı şikayeti yaşarlar.

Migreni Tetikleyen Gıdalar

Migreni tetikleyen gıdalardan en bilineni, peynir, çikolata, alkol, muz ve narenciyedir. Doğrudan kan damarlarına etki yapan ve baş ağrısına neden olan alkol ve bazı alkollü içeceklerde bulunan birtakım kimyasal maddelerdir.

Tiramin bulunanlar; küflü peynir, yoğurt, füme ya da salamaura yapılmış et, balık, kırmızı şarap ya da bira, soya sosu gibi… Tiramin, özellikle fermente esilmiş gıdalarda yüksek konsantrasyonda bulunur. Feniletilamin bulunanlar; çikolata, turunçgiller, kakao, kırmızı şarap, Cheesecake, sarı peynir, Histamin bulunanlar; bazı peynir grupları; özellikle permasan, eski kaşar ve küflü peynirler, şarap ve bira, kırmızı et, tuzlu, kurutulmuş ya da füme etler, pastırma, somon füme, tavuk-hindi füme, sirke ve sirke içeren soslar, lahana turşusu, ıspanak, domates, salça.