Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Yapanlara Söylenmemesi Gereken Sözler

Deneyenlerin bildiği üzere, kilo vermek hiç de kolay bir iş değildir. Bu işin önceliğinde kişinin fazla kilosuyla yüzleşmesi vardır. Daha sonra daha sağlıklı bir yaşam için adımlar atılmaya başlanmalıdır. Bu da daha önceden benimsenen rahat yeme alışkanlığını bırakmayı gerektirdiğinden, yemek yemeği sevenler için diyet, yıpratıcı bir süreç halini alıyor.

Bu süreçle birlikte etrafta bu süreci zorlaştıran insanlar da olabiliyor. Söylemleriyle iyilik dışında, içinde bulunulan durumu sabote edebiliyorlar. Oysa ki kilo vermek sağlam bir ruh hali gerektirir. İşte kilo vermeye çalışan kişilere söylenmemesi gerekenler;

Küçük Bir Parçayla Bir şey Olmaz:

Hayır, olur! diyet yapan kişi sizin ısrarla bir şey olmaz dediğiniz yiyeceği yemiyorsa, bu, ondan diyette olduğu için uzak kalması gerektiği anlamına gelmektedir. Bundan dolayı saygı gösterip, ısrar etmemek en doğru olan olacaktır.

Diyet Yapmana Gerek Yok, Gayet İyisin:

Karşınızdaki kişi,

bu cümlenizle size teşekkür edebilir ama şunu bilin ki o kişi, kendini daha iyi hissetmek için o diyeti yapıyor. Bu sizin için sorun olmayabilir ancak o kişi için bir sorun var ki kendini diyete sokmuş.

Bir Arkadaşım/ Akrabam da Diyet Yapmıştı ve Çok Zorlanmıştı:

Ancak bu sözü söylediğiniz kişi de diyet yapıyor. Ve siz bu şekilde konuşarak karşıdaki kişinin şevkini kırıyorsunuz. Kendisi de zaten diyet yapmanın zorluğunu biliyor. Böyle konuşmaktansa daha motive edici ve yapıcı konuşmalısınız.