Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet ve Beslenme Sözlüğü

Diyet ve sağlıklı beslenme sözlüğü… Besinler hakkında sık kullanılan bazı sözcüklerin açıklamalarını yapmaya çalışacağız. Böylece doymuş ve doymamış yağlar, vücut kitle indeksi, temel metabolizma hızı gibi kavramları daha kolay anlayabilirsiniz.

Doymamış Yağlar

Doymamış yağlar, iyi yağlar olarak bilinen bitkisel yağlardır. Fıstık yağı, zeytin yağı, avakado yağı ve kanola yağı Mono doymamış yağlara örmektir. İyi yağlar ve çoklu doymamış yağlar olarak ayçiçeği yağı ve mısırözü bilinir. Ancak çoklu doymamış yağ tüketimi bazı araştırmalara göre kanser riski içermektedir.

Doymuş Yağlar

Tartışmalar kötü yağ olup olmaması hakkında devam etmektedir. Hayvansal yağlar doymuş yağlardır. Günlük kalori miktarını, doymuş yağ aldığınızda %10 ile sınırlandırmaya çalışın.

Kalori

Yiyeceklerin oksijen ile yakılmasından sonra açığa çıkan enerjiye kalori denir. 1 gram suyun sıcaklığını 1 derece yükseltmek için gerekli enerji miktarına da bilimsel anlamda denir.

Karbonhidratlar

Vücut için enerji kaynaklarına karbonhidratlar denir. Hemen hemen bütün bitkisel besinlerde kompleks karbonhidratlar bulunur. Kepekli tahıllar, en iyi karbonhidrat kaynağıdır. Meyve ve sebzelerde ise basit karbonhidratlar bulunur. Kesinlikle kaçınmanız gereken rafine ve işlenmiş şekerde bulunan basit karbonhidratlardır. Çünkü bunlar besleyicilikten uzaktır.
4 kaloriyi 1 gram karbonhidrat barındırır. Karbonhidrat tarafından sağladığı kaloriyi içinde kaç gram karbonhidrat olduğunu bildiğiniz bir besinle kolayca bulabilirsiniz.

Temel Metabolizma Hızı

Vücudun dinlenme anında, temel yaşam fonksiyonlarını sürdürmek için harcadığı tahmini miktara temel metabolizma kalori yakma oranı denir. Hayati fonksiyonları sürdürmek için genellikle gün boyunca harcanan enerjinin yarısından fazlasını kullanırız. Boyunuz, kilonuz, yaş ve cinsiyetiniz temel metabolizma hızını etkileyen faktörlerdir.

Vücut Kitle İndeksi

Boy ve kilo değerlerini kullanarak vücut yağını ve sağlık risklerini tahmin etmek için kullanılan formüle vücut kitle indeksi denir. Sağlık risklerini belirleyen faktörlerden sadece bir tanesidir. Normal aralıklarda çıkan vücut kitle indeksi sağlıklı olduğunuz anlamına gelmez. Bu faktör dediğimiz gibi sadece bir tanesidir.