Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyet Planlama: Diyet Sepetinizde Olması Gerekenler

Formda kalarak ve beden sağlığını da devam ettirerek dengeli beslenmemiz ve azar azar sık sık yememiz, yatmaya yakın yiyeceklerden uzak durmamız gerektiği gibi birçok şeyi artık iyice biliyoruz. Fakat bunları uygulamak için iki ana engelimiz var. İlki motive olmak, ikincisi de günlük hayatımıza yaraşır bir program uygulamak.

Kilo verme döneminde başarının %50’ini motivasyon oluşturuyor.

Aynı zamanda rafine olmayan ve katkı maddesi içermeyen gıdalardan oluşan, protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacını karşılayan, vitaminle mineralden zengin kişiye uygun bir program gerekmektedir.

Bilhassa kış aylarında televizyon karşısında ya da çalışırken sıcak bir fincan bir şeyler insanın içini ısıtıyor. Artık birçok kişi kafeinli içecekler yerine bitkisel çayları tercih etmeyi öğrendi. Ancak bitki çaylarının tüketim miktarı da büyük önem taşıyor. Mesela içeriğindeki kateşenler sayesinde yağ yakımını hızlandıran yeşil çayın günlük 3 ya da 5 fincan tüketilmesi gerekmektedir. Eğer çarpıntı ve uyku kaçması gibi sonuçlara neden olursa da doktora danışılarak tüketilmelidir.

Sepetinizde olması gerekenler;

Ananas: Yağ yakımını hızlandıran ve ödem atıcı etkisi olan ananasın ortasındaki odunsu yapıdaki bromelain enzimi protein sindirimini hızlandırır.

Beyaz Lahana: Lahananın yağ yakımını hızlandırdığı artık kanıtlanmıştır. Ancak çiğ olarak değil, haşlanmış veya yemeklerde yarı pişirilmiş olarak tüketebilirsiniz. Diğer yandan brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

Kivi: Günlük C vitamini ihtiyacınızı bir portakal yerine, iki adet kiviyle karşılayabilirsiniz. Hem iki meyve yediğiniz için psikolojik anlamda da kendinizi iyi hissederseniz.

Pırasa ve Kuru Soğan: Kansere karşı koruyucu özelliği kanıtlanmış pırasa ve kuru soğan menünüzden eksik olmamalıdır.