Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyabetik Kalp Hastalarında Yoğunlaştırılmış İnsülin Tedavisi

Stockholm’deki Karolinska Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre yoğunlaştırılmış insülin tedavisi, diyabetik kalp hastalarının hayatta kalma şansını artırıyor.

Kalp krizi sonucu hayatını kaybetme riski olan kişilerde diyabetin getirdiği bu yükü onarabiliyor. Akut miyokard enfarktüsü insülin glikoz infüzyon denemelerinde başarılı olmuştur. Kalp krizi geçiren hastalara uygulanan tedavinin standart glukoz düşürücü yoğun insülin tedavisi en az 3 ay boyunca sürdüğünde etkili oluyor.

24 saat boyunca günde en az 4 kez bu işlem tekrarlanıyor ve toplamda 3 ay en az sürmesi gerekiyor. Bu tedavinin uygulandığı diyabetik kalp hastalarının uzun vadede iyileşme durumlarına bakılmıştır.

%50 oranında hayatta kalma şansının arttığı görülmüştür. 70 yaş ve civarındaki hastalarda bu güzel haber umut verdi. Sağ kalım oranları birkaç yıl daha artmıştır. Kardiyovasküler hastalık oranları ve riskleri oldukça azaltılmıştır. Tip 2 diyabetli ve daha önce kalp krizi geçirmiş hastalar için bu tedavi oldukça başarılı olmuştur. Glukoz düşürücü insülin terapisi her ülkede uygulanmayı bekliyor.