Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyabetik Gıdalar Zayıflatır Mı?

Diyabetik ürünleri tüketmek, diyet yapanların sıklıkla düştüğü hatalardan biridir. Oysa kalori bakımından diyabetik ürünler, diğer gıdalara göre farklı değildir.
Diyabetik ürünlerin piyasaya sunulmasıyla, diyabet hastaları mutlu oldular. Onlar için sevindirici olan özenip yiyemedikleri çikolata gibi ürünleri yiyebilmeleriydi.

Fakat diyabetik ürünleri alarak yanılgıya düşen, kilo problemi olan ve diyete girenlerdir. Sadece şekeri diyabetik ürünler içermez, bunun dışındaki tüm kalori içerikleri aynıdır.

Diyabetik Ürünler Zayıflatır Mı?

Diyabetik ürünle diyet ürün arasında fark vardır. Diyabetik ürün, sanayi şekeri yani sukroz olmayan üründür. Light ürün ise, kalorisi azaltılmış üründür.
Kepek ekmeği için de buna benzer bir yanılgı geçerlidir. 1 dilim buğday ya da kepek ekmeği ortalama 65 kalori iken beyaz ekmek de 65 kaloridir. Kepek ekmeğin besleyici değeri olması, bu iki ekmek arasında tercih edilmesine yol açmaktadır. B grubu vitamin ve mineralleri kepek ve çavdar ekmeği içerir. Kolesterol düzeyinin dengelenmesine ve kan şekerinin aniden yükselmesine bu sayede yardımcı olurlar. Biraz tatlandırıcı konusunda da bilinçli davranmakta yarar var. Tatlandırıcı kullanımı sınırlı olmalıdır. Tatlandırıcının da 10-12 adetten fazlası zararlıdır. Bazı türleri yağ oluşumunu, yüksek dozda kullanıldığında destekler. Kimisi de ishal yapabilir. Diyet muhallebi, diyet kola gibi ürünlerin içindeki miktarda, bu dozun içinde kalacak biçimde hesaplanarak tüketilmelidir.
Etiketleri Okumak: Diyabet hastaları ve diyet yapanlar için marketlerde ürünler vardır. Bu ürünleri alırken ambalajındaki yazıları mutlaka okuyun.

Ürün Etiketlerini Doğru Okuyun

Diyabetik: Tatlandırıcıyla şeker kullanılmadan hazırlanmış ürünlerdir. Bu ürünün kalori ve yağında azalma olmayabilir. Kalori olmayan tatlandırıcılar diyabetik ürünler de kullanılabileceği gibi kalorili olan tatlandırıcılar da kullanılabilir. Etiketi bu nedenle iyi okunmalıdır.
Light: Üçte bir oranında normal ürünlerden daha az kalorili ya da %50 oranında daha az yağ içeriğine sahip ürünlerdir. Light ürünler, az kalorili ve az yağlı ürünler ve %50 az sodyum içerenlerdir.
Ekstra Light: %1’den daha az üründe yağın olmasıdır.
Diyet: Kalorisi azaltılmıştır.
Azaltılmış Etiketi: %25 oranında daha az doymuş yağ, kalori, kolesterol ya da sodyum içeren ürünlerdir.