Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyabeti Önleyen Ve Yöneten Bitkiler

Sağlığımız üzerindeki etkileri adeta bir yıkım gibi gerçekleşen diyabet yani şeker hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir.

Tip 2 diyabet sonucu kötü yaşam tarzı kurallarına geçenlere iyi haber. Fazla alkol ve fazla şekerli besinlerden uzak durmak önemli. Bu da bir tür bağımlılık ve üstesinden gelmeniz gerekli. Bazı otlar bu konuda size yardımcı olacak. Şeker hastası olmayanlar dahi şeker tüketimini dengelemeli.

Lezzetli gıdalar yerine sağlıklı ev yemeklerine yönelmeli. Hamur işlerinde şeker yerine tarçın, bal, tatlı baharatlar veya meyveleri kullanın. İnsülin alanlar veya hipoglisemik ilaçları alanlar kan şekerini düzenliyor. Bitkisel tedavide ise sizi ilaçlara ek olarak sağlıklı tutmak amaçlanıyor. Bitkisel tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışın. İşte diyabete iyi gelen bazı bitkiler:

Elma, acı kavun, dulavratotu kökü, keçiboynuzu, tarçın, karahindiba kökü, çemen, sarımsak, dikenli armut, çay, beyaz barbunya, keçisakalı, stevya.

Keçiboynuzu çayı tarifi:
Kana şeker salınımını yavaşlatır. Bir fincan içerseniz şeker isteğinizi yatıştırır.
Doğranmış ve kavrulmuş keçiboynuzu içi gerekiyor.

Çayı demleyip ham organik bal katılabilir. Baharat, nane şekeri, portakal tatlarıyla ile uyumludur denenebilir. Tek başına da aroma ve lezzeti iyidir. Kapalı kapta yavaşça birkaç taşım kaynatın. Altını kapatıp 5 dakika demlenmeye bırakın. Sıcak servis yapın.