Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Distoni (Kas Gevşekliği) Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Distoniler, kas kasılmaları, bükülmeleri, tekrarlayan hareketler ve anormal duruşlar sonucu görülen sürekli hareket bozukluklarıdır.

İstemsiz ve ağrılı olarak hareket edilebilir. Tek bir kas etkilenebilirken, tüm kol, bacak, boyun veya tüm vücut kasları da etkilenebilir. Erken belirtileri el yazısında bozulma, ayak krampları, yürürken sürüklenmeye başlamadır. Seste titreme ve konuşma güçlüğü görülebilir. Birincil distonilerde neden genelde genetiktir.

Aileden çocuğa geçebilir. Evrensel anlamda kesin bir tedavisi yoktur. Bunun yerine doktorlar kas spazmı ve ağrıyı önlemek için çeşitli terapiler uygular. İlaç, fizik tedavi, cerrahi, splintleme, stres yönetimi ve biofeedback teknikleri kullanılabilir. İlaçlara cevap verebilen hastalarda bu şekilde tedaviye devam edilir.

Prognoz ise, ilk belirtileri hafif görülen fakat uzun vadede, efor kaybı, stres ve yorgunluk veren distoni şeklidir. İstemli ve aralıklı hareketler görülür. Duruş ve yürüyüş şekilleri değişir. Genel anlamda tüm distonilerde kaslarda ağrı görülür.

Distonik hareketleri kısıtlamak için tendonlar kalıcı fiziksel sakatlıklar yaşayabilir. Nörolojik bozukluklar distoniyle ilgili araştırmalara devam etmektedir. Beynin kas aktivitesi kısmı incelenmektedir. Gen araştırması sürmekte, genle aktarılan distoniye çareler aranmaktadır. Aksi durumda distoni vakalarında görülen ağrı ve diğer belirtiler önlenemeyebilir.