Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diş Sağlığına Zarar Veren Alışkanlıklar-1

Buz çiğnemek. Doğal ve şekersiz olduğundan zararsız olduğu düşünülür.

Dondurulmuş küpler diş etlerine zarar verir. Çatlaklara yol açar yumuşak doku tahrip olur diş ağrıları görülür. Kalıcı ağrı sıcak ve soğuk gıda tüketiminde artar. Şekersiz sakız çiğnemek önerilir.
Ağız koruyucu takmadan riskli sporları yapmak. Futbol, hokey ya da dövüş.. Ağızlık takmadan çene ve dişleri koruyamazsınız.

Bebeklere gece şişesi vermek. Bebeklik çağında uyurken bile ağzına verilen şeker içerikli meyve suyu, süt veya başka şeyler sürekli dişlerle temas halinde olacaktır. İleriki yaşlarda etkileri görülecektir.
Dil piercingi. Diş etinde çatlaklar ve metalden kapılan enfeksiyonlara yol açar. Diş kaybına yol açar. Bakteriler girer yerleşir ve ağız yaraları görülür.

Diş gıcırdatma. Zamanla dişlerde aşınmaya neden olur. Stres ve uykusuzluk da diş gıcırdatmaya nedendir. Gece ağız koruyucu takılabilir.
Pastil ve damla ilaçları. Her ağız ilacı sağlıklı diye bir şey yok. Şeker içeren pastil ve ağız damlaları riskli olabilir. Asitler plak oluşumuna ve mine hasarına yol açabilir.

Şekerli sakız. Fazla tükürük salgılatır ve diş çürüklerine neden olur.
Soda. Şekersiz içilmelidir. Gazlı içecekler fosfor ve sitrik asit içerir ve diş minesine zarar verir. Sade soda dahi sınırlı içilmelidir.
Dişleri yanlış kullanmak. Dişinizle şişe kapağı ambalaj gibi şeyleri açmaya çalışmayın. Çatlaklara ve kırıklara neden olabilir.