Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik, normal şartlarda anne rahmine yerleşerek büyümesi gereken embriyonun, çeşitli nedenlerden dolayı rahime tutunamaması sonucu; kanallarda büyüyüp, gelişmesiyle, ortaya çıkan sağlıksız gebelik şeklidir.

Tüpte başlayan döllenme işlemi, zamanla ana rahmine düşerek normal gebeliğe dönüşürken, tüpten (kanaldan) kopamayan embriyonun, tüp içerisinde büyümeye devam etmesi sonucu dış gebelik ortaya çıkmaktadır.

Embriyonun ana rahmine düşememe sebepleri kanala bağlı olarak; darlık, tıkanıklık veya yapışkanlık durumlarından kaynaklanabilir.

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Dış gebeliğin en önemli belirtisi aşırı karın ağrısıdır. Gebe olabileceğinizi düşündüğünüz bir dönemde aşırı karın ağrısı problemi yaşıyorsanız dış gebelikle karşı karşıya kalabilmeniz muhtemel olabilir. Dış gebelikle ilgili ikinci belirti Kanamadır. Yine hamilelik beklediğiniz bir dönemde olumsuz kanama oluşuyorsa, ortada dış gebeliğe işaret eden bir durum yaşanabilir.

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler normal hamilelik yaşayan bayanlarda da görülebileceği için yaşadığınız belirtilerden dolayı, herhangi bir psikolojik sorun yaşamamanız adına, bir kadın doğum uzmanından yardım alarak, durumun ne olduğu hakkında kesin bilgiye varmak için kan testleri ve ultrasonografik yöntemlerle gebeliğin şeklinin ortaya konulması gereklidir.

Bu aşamadan sonra dış gebelik yaşanıyorsa gereken tedavi ve tıbbi yöntemler düşünülmelidir.