Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diş Çürümesine Karşı Diş Hijyeni

Kötü sağlık koşulları diş sağlığını her zaman olumsuz etkiler. New York Üniversitesi araştırmalarına göre diş eti iltihabı ve hastalıkları ile hastalıklar arasında önemli bir bağlantı var.

Alzheimer bunlardan biri. Danimarkalı erkek ve kadınlarda, psikolojik, tıbbi ve ağız sağlığı araştırmaları yapılmıştır. Bilişsel işlev ve diş eti bağlantısı karşılaştırılmıştır. Bilişsel fonksiyonun kuvvetli oranda diş hastalıkları ile azaldığı görülmüştür. Çalışmada bu oranın 9 kata kadar yükseldiği görülmüştür. Obezite, sigara, diş eti hastalıkları ve diş eti iltihabı arasında ilgi vardır.

İngiltere merkezli Central Lancashire Üniversitesi çalışmasında Alzheimer hastalarının beyinlerinden alınan örneklerde mevcut bakteriler göze çarpmıştır. Diş sorunlarına neden olan bakteriler sürekli beyin dokusu ile temas halindedir. Beyin ve diş kökleri bağlantılı ve diş bakterileri ve çürükleri ciddi hastalıkların başlangıcı olabiliyor. Diş çürümesine karşı sağlıklı olmak ve ağız hijyenini korumak önemli. Hem diş çürükleri hastalık sebebi hem hastalıklar diş çürümesi sebebi. Pankreas kanseri de sonuçlarından biri olabilir.