Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diş Beyazlatma Doğal Yöntemleri ve Bitkisel Çözümler

Dişlerinizin doğal bir beyazlıkla hoş bir   görünüm alması elbette bir çoğumuzun ortak arzusudur. Dişler gerek kendi doğal rengi gerekse yiyecekler, içilen su gibi doğal dışsal bir takım etkenler neticesinde sararır ve doğal beyaz renklerinden uzaklaşır.

Dişler neden sararır?

dişler nasıl beyazlar

dişler nasıl beyazlar

Dişlerin sararmış veya beyazlamış olmasında kalıtsal bir takım etkenlerin de önemi büyüktür. Ayrıca ağız hijyenine dikkat etmeyen kişilerde diş sararmaları görülebilir. İçilen suyun özellikleri de dişlerde mine yani enamel tabakasının sararmasına neden olabilir. Nargile, sigara gibi tütün ürünlerinin kullanımı dişlerde hem sararma hem de tartar adı verilen diş taşlarının oluşmasına neden olur. Dişlerde mine ve dentin adı verilen en dışarıdaki tabakalar bazı yiyecekler ve içeceklerden dolayı aşınma, sararma gibi bir takım istenmeyen etkilere maruz kalabilmektedir. Bizim yapabileceğimiz şey ise, doğal çözümler ile dişte oluşan sararmaları ve dış etkenleri mümkün olduğunca temizlemektir.

ABD lilerin diş beyazlatma ürünlerine yılda 1.5 milyar dolar harcadığı düşünüldüğünde beyaz ve inci gibi dişlerle sosyal hayata çıkmanın ne derece önemli bir şey olduğunu anlamış oluruz. Ülkemizde ise diş beyazlatmak için yılda 50 milyon tl den fazla para harcandığı tahmin edilmektedir. Diş beyazlatmanın ve dişlerdeki tartar, sigara sararmaları gibi dişleri beyaz halinden gittikçe uzaklaştıran etmenlerden temizlemenin elbette en kesin yolu diş hekimine gidip bir diş bakımı ve diş beyazlatma seansından geçmektir. Ancak diş doktoruna yaptırılan diş bakımı kürleri hem masraflı hem de bir miktar acılı olabiliyor. Ayrıca diş beyazlatmak için diş hekimleri tarafından kimyasal bir karışım olan özel ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar ağıza taşıyıcı kalıp ( plak ) koyulmakta ve ağız yapısına uygun olarak hazırlanan bu plakların içerisine ise diş beyazlatma jeli ilave edilmektedir.

Bir çoğumuz ise diş hekimlerinde bunca zahmete girmek yerine evde diş beyazlatma yollarını tercih ediyorlar. Hem doğal, hem vakit almadan evde çabuk hazırlanan hem de masrafsız bir diş beyazlatıcı yöntem olan doğal yöntemleri sizler için araştırdık ve evde uygulanabilecek 3 popüler diş beyazlatma yolunu sizlerle paylaşmaya karar verdik.

1) Yemek Sodası ve Limon Kürü
Yemeklerde kullanılan sodada bulunan sodyum bikarbonat, diş minelerini hem güçlendirmekte hem de hafif aşındırıcı; diş yüzeyindeki lekeleri çıkarıcı etki oluşturur. Eskiden yemek sodası ile dişler ovularak temizlenirdi. Şimdi diş macunlarından dolayı yemek sodasının diş temizliğinde kullanımı adeta unutuldu gitti. Bu kürümüzde alkali özelliği olan yemek sodası, kürün bir diğer doğal malzemesi olan limon suyunun asit etkisini nötrlemektedir. Bilindiği üzere asitler, canlı diş minesini aşındırma ve oyma etkisine sahiptir. Tabi limonun diş sararmasına neden olan partikülleri diş minesinden söküp attığını da hatırlatalım ki okurlarımız limon kullanmaktan imtina etmesinler.

Gerekli malzemeler
-Birkaç çay kaşığı Yemek Sodası (Kabartma Tozu)
-Doğal diş macunu yapmak için yetecek kadar Limon suyu ya da su
-Bir diş fırçası

Yapılışı ve Uygulanışı

3-4 çay kaşığı yemek sodası il bir yemek kaşığı limon suyu karıştırılır. Bir pamuğa emdirilerek dişlere uygulanır veya diş macunu kıvamına getirildikten sonra diş fırçasına sürülerek dişler fırçalanır. Diş beyazlaması için dişlere hafifçe sürülen doğal diş macunumuz 1 dakika kadar bekletilir ve daha sonra bol su ile ağız gargara yapılarak limon asidinin diş  minesine zarar vermesine engel olunur. Şayet yemek sodasına limon yerine su karıştırarak doğal diş beyazlatıcı macun yaptıysanız bu karışımın dişlerde 5 dk kadar kalmasında bir sakınca yoktur. 

2. Çilek, tuz ve yemek sodası ile diş beyazlatma kürü

Çilek meyvesi C vitamini bakımından son derece zengin olup diş minelerini güçlendirir ve dişlerdeki sararmalara engel olur. Ayrıca çilekte bulunan malik asit enzimi diş tartarlarını yok ederek dişe doğal bir beyazlık kazandırırlar. Yemek tuzu ise kürümüzde diş macunu gibi kıvam sağlayarak çilek ve yemek sodasının dişe yapışmasına yardımcı olacaktır.

Gerekli malzemeler
-1-3 iri çilek
– Bir parça kaya tuzu
-yarım çay kaşığı yemek sodası (dilerseniz koyabilirsiniz)

Yapılışı ve Uygulanışı

Çilekleri bir kapta iyice ezdikten sonra kabın içerisine tuz ile sodayı ilave ediyor ve karıştırıyoruz. Elde edilen karışımı bir diş fırçasına koyup 5 dk kadar dişlere uyguluyoruz. Her gece uyumadan evvel bu diş beyazlatan doğal formülü evde uygulayın. Kısa sürede renk değişimine sizler de şaşıracaksınız.

3. Hindistan cevizi yağı ile bitkisel diş beyazlatma masajı

Hindistan cevizinin hem antibakteriyel özelliği hem de diş minelerini güçlendirici ve diş beyazlatıcı faydaları bulunmaktadır. Tadı mükemmel olmasa da güzel gülüşler ve beyaz dişler için biraz katlanacağız. Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını bir kaseye koyup parmaklarımızla batırarak hindistan cevizi yağı dişlere uygulanacak. dişlerde biriken hindistan cevizi yağını 15 dk kadar beklettikten sonra ağzınızı çalkalayabilirsiniz.