Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diş Bakımı Önerileri – Diş Problemleri Ve Çareleri

Diş yapısını bir yumurta gibi düşünün. Dış kabuğu sağlam gibi görünür ama içi yumuşak ve kırılgandır.

 

Diş tabakası sert bir madde olmasına rağmen hassas bir yapıdadır. Isırma, çiğneme ile çatırdar ama iyi bir diş bakımı ile korunması mümkündür. Diş minesi altında diş rengini daha açık veya koyu göstermeye yarayan katmanlar bulunur. Diş rengi doğal haliyle beyazdır ama bazı etkenlerle renk değişebilir.

Zamanla kahve, çay, şarap, sigara ve diğer maddeler bu pis sarı veya gri lekelere neden olur. Diş çürümeleri besin artıklarının bakteriye dönüşmesiyle ve fırçalanmamasıyla yerleşir. Tatlı ve nişastalı gıdalar bazen de sıcaklık etkisiyle çürükler başlar. Bakteriler diş eti iltihabına da neden olur.

Diş erozyonu ve lekelerinin bir nedeni de şarap tüketmektir. Zararlı asitlenmeye neden olabilir. Kusma ve reflü gibi sindirim sorunları da yemek borusu ve ağızla ilgili olduğundan dişlere zarar verir. Mide asidi diş minesini aşındırır. Ağız ve dişleri kesinlikle açacak olarak kullanmayın.

Dişleri dökmeye ve bozmaya neden olur. Çocuklar çok fazla asitli ve gazlı şeyler tüketmeye meyillidir onları bunlardan uzak tutun. Yumuşak bir diş fırçası ile siz ve çocuklarınız düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın. Asitleri nötralize etmek için yemekten sonra bir parça süt veya peynir tüketmek yardımcı olacaktır.

Şekersiz sakız çiğneyin, tükürük salgısını düzenler. Kürdan değil, diş ipi kullanın. Dişleri yavaşça fırçalayın. Beyazlatma ürünlerini sık kullanmayın. Diş hekimine düzenli kontrole gidin.