Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diş Ağrılarından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Yoğun bir diş ağrınız varsa hızlı ve etkili bir çözüm arıyorsunuzdur. Diş ağrılarında ilk yardım nitelikli önlemler ve bakım önerileri şunlardır.

 

Diş aralarına sıkışan yiyecekleri çıkartın. Ağzı ve diş temizliğine özen gösterin. Yemekten sonra diş fırçalamayı unutmayın ve diş ipi kullanın. Ağzınızı iyice çalkalayın. Yabancı bir cisim ağzınıza temas ettiğinde iyice çalkalayın. Ağrılı bölgeyle çiğnemeyin. Ağrıya neden olan diş sorunlarınızı dişçiniz ile çözün. Çürük, köprü, eksik diş tedavilerinizi yaptırın.

Aspirin , asetaminofen , ibuprofen , naproksen gibi hızlı ağrı kesiciler kullanılabilir. Benzocaine gibi topikal bir diş eti kremi sürün. Diş eti veya ağrılı yerin üzerine doğrudan ilacı sürmeyin. Soğuk kompres uygulayın. Ağız dışından diş çevresine buz torbası koyulabilir. Kan akışı böylece yavaşlar ağrı ve şişlik azalır.

En sağlıklısı doktora gidip uygun tedaviyi uygulamak olacaktır. Yine de acil olarak evde şunlar yapılabilir. Karanfil ile uyuşma sağlanabilir. Bakterileri öldürür diş ağrısını keser. Diş ve diş etlerini tuzlu ılık suyla yıkayın. Sarımsak veya soğan uygulanabilir. Buğday çimi suyu da çok etkilidir. Böğürtlen veya dutu püre yapıp sürebilirsiniz. Ağrılı bölgeye ıslak çay poşeti koyup bekleyebilirsiniz. Bitki çayı ve nanenin yatıştırıcı etkisi vardır.