Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Dirsek Ağrısının Sebepleri Ve Tedavi Seçenekleri

Dirsek, üç uzun kemikten oluşan kolun orta kısmında kalan bir ara eklem yeridir. Rotasyon sağlayarak işlevini gerçekleştirir.

İleri geri yanlara dönerek hareket kapasitesi vardır. Bu alandaki tendonlar yara alabilir, iltihaplanabilir ya da tenisçi dirseği de denilen rahatsızlıkları yaşayabilir. Darbe aldığında sıvı dolu kese yaralanır.

Dirsek Ağrısına Neden Olan Etkenler ve Yaralanmalar

Tendinit (Tenisçi dirseği). Tendonların özellikle yanal kısımlarda görülen iltihaplanma ve yaralanma şeklidir. Pencere silme, tenis oynama gbi tekrarlayan ön kol ve yan kol hareketlerindeki aşırı durumlardan kaynaklanır. Ağrı, sıcaklık, kızarma, şişlik görülür. İç eklemler etkilenmez. Zorlayıcı bükme hareketleri çok risklidir. Tedavisinde aspirin ve naproksen gibi anti – inflamatuar ilaçlar kullanılır. Gerekirse alçı ve benzeri destekler takılır, buz tedavisi uygulanır. Şiddetli vakalarda ameliyat önerilebilir.

Medial epikondilit (Golfçü dirseği). İç dirsek kemiği ve eklem noktasında meydana gelir. Golf oynama hareketi buna örnektir. Lokal ağrı ve hassasiyet görülür. Tedavide, aspirin ve naproksen ile diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Kol desteği, buz, rehabilitasyon ve egzersiz programları da tedaviye dahildir.

Dirsek kırıklarında ise hareketsiz kalarak dinlenmek önemlidir. Ortopedik destekler ve eklem cerrahisi gerekebilir. Burkulmalarda, yine sarma, dinlenme, buz, sıkıştırma ve iltihap giderici ilaçlar kullanılır.
Dirsek eklemi (artrit) iltihabı, romatoid artrit , gut artrit, psoriatik artrit , ankilozan spondilit ve (eski Reiter hastalığı olarak da bilinir) de dahil olmak üzere reaktif artritleri içerir.

 

Tüm dirsek ağrılarında ve yaralanmalarında hareket aralığı azaltılır. Sinir iltihaplanmalarında karıncalanma görülerek el ve kol kullanılamayabilir. İlaç, destek ve cerrahi tedavi seçenekleri uygulanır.