Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Detoks Diyetleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücuttaki zararlı toksinlerin atılması için yapılan bir beslenme tarzıdır. Hollywood’da kilo kaybının en etkili yollarından biri detokstur.

İç organlar ve bağışıklık açısından herkese uygun değildir bu yüzden doktora danışmadan yapılmamalıdır. Bir iki günlük bu diyette katı besin tüketilmez. İşlenmiş gıdadan uzak durulur. Meyve, sebze, genelde bunların suyu, bitki çayları ve su öne plandadır. Düşük kalorili bu besinlerle metabolizma dinlendirilir.

Böylece bağırsak kolon mide temizliği yapılır. Bu program en fazla üst üste 2 gün yapılır sonra ara verilir. Kas kaybı gibi sağlık sorunlarına yer verilmemelidir. Ağırlık çalışılabilir ve hafif sporlar da yapılabilir. Bazı kişilerin bünyesine ağır gelebilir.

Potansiyel yan etkileri düşük enerji, düşük kan şekeri , kas ağrıları , yorgunluk , baş dönmesi veya sersemlik hissi ve bulantı yapabilir. Hamileler, yaşlılar, kronik hastalar yapmamalıdır. yeşil yapraklı sebzeler , limon , su teresi , yeşil çay , brokoli , susam tohumu, lahana ve meyvelerle detoks yapılır.