Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Depresyonun Alışılmadık Belirtilerini Nasıl Tanırız?

Depresyon sandığımız şey benzer belirtiler verdiğinden depresyon olarak bilinir. Gerçek depresyonun asıl belirtileri nelerdir, hiç ummadığımız belirtileri neler olabilir?

Bu umulmadık belirtilen aslında çok yaygındır ve herkesin başına sıkça gelir. Hafıza problemleri, yorgunluk, vazgeçmişlik ve ağrılar yaşanır. Uykusuzluk, iştah değişikliği, kötü hisler genelde görülür. Yaşlı erkeklerde kadınlara oranla sinirlilik halleri daha fazla görülür. Daha dikkatsiz, huysuz, memnun olmayan bir yapı göze çarpar. Depresyon her yaşta ortaya çıkar. Genelleme yapılırsa, 45 ila 64 yaşları arasında yoğun olarak yaşanmaktadır. ‘Ben deli değilim’ görüşü de yine sık karşılaşılan bir savunma durumudur. Depresyon ve psikolog terimleri yerine üzgün, mutsuz terimleri kullanılıyor, insanlar tedaviden utanıyor.

Genel anlamda depresyon belirtileri ise şunlar:
Uyku sorunları,
Enerji eksikliği,
Yorgunluk,
Hatırlama ve konsantrasyonda güçlük,
İştah kaybı,
Çeşitli yerlerde görülen ağrılar.

 

İnsanlar tedavide uzman desteği yerine ilaç almaya daha çok önem veriyor. Oysa antidepresanlar özellikle yaşlı insanlarda daha az etkili üstelik yan etkileri de oldukça fazla. Yan etki ve riskleri daha fazla ve etkileri birkaç ay sonra görülmeye başlıyor. Psikoterapi ve konuşma terapisi ise daha etkili tedavi şekilleri. Depresyon, yaşam kalitesini büyük oranda kötü etkiliyor ve demans, bunama gibi hazıfa sorunlarına yol açıyor.