Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Depresyonu Yenmeye Yardımcı 12 Hile

Olayları felakete dönüştürmeyin. Kendinizi olaylar karşısında sabote etmeyin.

Olumsuzluk karşısında yenilip kenara çekilmeyin. İşsiz insanlarda bu karamsarlık tavandadır. Ekonomi ve işsizliği kişiselleştirmek yanlıştır.

Kendi kendinize kurmayın. Arkadaşınızla takıştınız ve sürekli hayal gücünüzde onunla kavgalı gibisiniz. Bunu bırakın. Stresli ilişkiler, bellek sorunları, öfke, anksiyete sebebidir. Durup sağlıklı düşünün yapıcı olan taraf olun. Sorunları çözmeye çalışın kurmayın.

Kristal küre ile geleceği görün. Bunu sezgilerinizle sağlıklı biçimde yapabilirsiniz. Depresfi kişiler bir yıl sonrasını bile hayalinde kötü oluşturabilir. Bundan vazgeçin. Geçmişi ve geleceği düşüncelerle değiştiremezsiniz.

Sosyal olun. Depresyonda iken izole oluruz asosyalizdir. İnsanlardan kaçınmayın ortak çalışmalar yapın. Arkadaşlarınızdan destek alın.
Geçmişin üzerinde durmayın. Kendinize hatalarınızı hatırlatmak bir işinize yaramaz bunlardan ancak ders alın.

Rutine bağlı kalmayın. Her gün yat, kalk, yemek ye, işe git gel rutininden sıyrılın.
Siyah beyaz düşüncelerden kaçının. Aşırı düşünmeyin ne çok iyisini ne çok kötüsünü akışına bırakın. Ben kaybedenim, kimse beni sevmiyor gibi kalıplar negatiflik yaratır. Renkli giyinin iyi düşünün.

Gerçeklik düşüncelerinizi kontrol edin. Olumsuz düşünceleri kafanızdan atın.
Akıllı hedefler seçin. Kolayca takip edebileceğiniz birkaç basit hedef seçin. Bunlar; spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ödüllendirici ve zaman sınırlı hedefler olmalı.

Sahtecilik. Üzgünken içinizden gelmese bile gülüp eğleniyor gibi yapmaya çalışın.
Depresyonu inkar etmeyin. Mevcut durum iyi veya berbat bile olsa inkar daha da kötüleştirir.
Kendinizi tedavi edin. Herkesle düşüncelerinizi paylaşın. Kullandığınız söz ve hareketlere dikkat edin. Yumuşak tonda ve hareketlerde kendinizi motive edin.