Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Depresyona İyi Gelen Yiyecekler, Bitkiler ve Şeyler

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler, Bitkiler ve Şeyler

Stres kaynaklı ortaya çıkan depresyon hastalıklarını iyileştirmek veya kontrol altında tutabilmek için antidepresan ilaçlar ile tedavi sağlanır. Psikolojik bir rahatsızlık olan depresyonun temelinde genelde travma gibi büyük olaylar olabildiği gibi stres bazlı ufak sorunlar da yatabilir. Kısacası depresyon, derinliği ve yoğunluğu duruma, kişiye ve nedenlerine göre değişebilen bir rahatsızlıktır.

depresyona bitkisel çözüm

depresyona bitkisel çözüm

Bazen kendiliğinden geçen ama günümüzde çoğunlukla  antidepresan ilaçlar ile tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan depresyonun doğal yollarla tedavisi için bitkisel çözümler de mevcuttur. Depresyon ilaçlarının kullanımının bir takım yan etkileri ve zararları olabiliyor. Örneğin antidepresanlar hem beyni etkiliyor hem de fazla alındığında etkisini kaybedebiliyor. Çünkü vücut bu tarzdaki haplara karşı bağışıklık kazanıyor ve her evrede daha çok ilaç kullanmak gerekiyor. Bu nedenle depresyonu dua, telkin, açık hava gezileri gibi doğal yöntemler ile veya depresyona iyi gelen yiyecekler, içecekler ve besinler gibi bitkisel çözümlerle yenmek sağlıklı olduğu kadar kalıcı bir sonuç da sağlıyor. Depresyona iyi gelen doğal çözümler arasında ilk olarak beslenme yer alıyor. Çikolata, muz ve ceviz bu konuda oldukça etkili. 20 gün boyunca her gece ceviz, muz ve çikolata karışımı hazırlayarak depresyonu yenebilirsiniz.

Depresyonu yenmede antidepresan etkisi gösteren diğer doğal çözüm ise omega 3’tür. Balık yağında da omega 3 bol miktarda bulunmaktadır. Nöral yolları oluşturan balık yağı aynı zamanda nörolojik ve psikolojik rahatsızlıkları da tedavide bir yöntemdir.

Doğal Antidepresan Bitkiler Nelerdir?

Antidepresan etkiye sahip sarı kantaron otu doğal antidepresan bitkilerin başında geliyor. İçinde bulunan hypericin maddesi sayesinde sarı kantaron uykusuzluğa, strese ve anksiyete bozukluklarına oldukça iyi gelen bir bitki. Ayrıca kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan hormonları salgıladığı da ortaya çıkan sarı kantaron yurt dışında ilaç haline getirilerek satılmakta.

Depresyona iyi gelen bitki çayı hangisidir?

Depresyon tedavisi için kullanılan bitkisel çözümlerden bir diğeri ise melisa çayı. Melisa sinirsel kaynaklı çarpıntılarda, stres ve hafif depresyon hallerinde sık sık tüketilmesi gereken bir çay. Kas gevşetici özelliği olan melisa çayı huzur verici bir aromaya sahip. Sinir sistemini gevşetici etkisiyle uykuyu kolaylaştırıcı, rahatlatıcı bir bitki olan melisa çayı, aynı zamanda sindirim sistemi rahatsızlıklarında, kalp rahatsızlıklarında ve mide spazmı gibi rahatsızlıklarda da kullanılıyor.

Kedi otu bitkisi olarak bilinen valerian da depresyon için etkili bir bitkidir. Gerginlik, dalgınlık, korku ve sinirlilik gibi durumlarda kullanılabilir. Canlılık ve huzur veren bir etki yaratan kedi otu bitkisini çay gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca kedi otunun köklerini kurutup öğüterek elde ettiğiniz toz mikrop öldürücü bir özelliğe sahiptir. Bedensel ve zihinsel yorgunluk durumlarında ve histeri rahatsızlıklarında kedi otu oldukça başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Hipertansiyonu da dengeleyen kedi otu uyku sorunu yaşayanlar tarafından da kullanılabilir. Sinir sistemi kaynaklı bütün sorunlarda; ağrı ve spazm durumlarında da kullanılması tavsiye edilir. Örneğin migren, mide bulantısı, baş ağrısı, kalp çarpıntıları, mide şişkinlikleri, huzursuzluk, histeri, korku, gerginlik, sinirlilik, vajinal ağrılar, karamsarlık ve menepoz durumlarında kedi otu çayını tüketerek rahatsızlığınızı bitkisel bir çözüm ile giderebilirsiniz. Tüm bunların dışında doğal antidepresan sebzeler, meyveler ve bitkiler;

  • Yemeklerinizi yaparken deniz tuzu kullanarak vücudunuza gerekli olan minarellerin alımını sağlayabilirsiniz.
  • Domatesin içerisinde bulunan ve antioksidan etkili olan likopen maddesi stresin azaltılmasında oldukça etkilidir. Likopen domates kabuğunda daha çok bulunduğu için eğer her hangi bir mide rahatsızlığınız yoksa domatesi kabuklarıyla tüketmelisiniz.
  • Mor patates beyaz patatese göre 10 kat daha fazla antioksidan içerir. Bu nedenle mor patatesin de stress azaltıcı etkisi vardır. Patatesin kabuğunda oldukça yüksek miktarda iyot bulunmaktadır. Bu da tiroid seviyesiini düzenlemeye ve duygusal gel gitleri engellemeye yarar.
  • Kış aylarının doğal antidepresanı ise ıspanaktır. Folik asit açısından harika bir kaynak olan ıspanak hem zihinsel hem de fiziksel koruma sağlar. Folik asit yeterli alındığında vücut yeterli serotonini üretebilir ve depresyon oluşumu önlenir.
  • Depresyona iyi gelen doğal taşlar da özellikle kronik depresyon sorunu olanların denemesinde fayda olan bir diğer doğal çözümdür. Örneğin çeroit, moldavit, ametist taşları depresyona karşı iyi gelen ve depresyonu tedavi edici etkisi bilinen doğal taşlar olarak bilinir.