Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Depresyon Tedavisinde Kullanılan Antidepresanların Önemi

Depresyon ve bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar nörotransmitter adı verilen bazı beyin kimyasalların kullanılabilirliğini artırarak depresyon belirtilerini iyileştirir.

Bu kimyasallar serotonin, endırfin gibi salgılardır ve mutlu hissetmeyi sağlar. Trisiklik antidepresanlar, beyindeki iki kimyasal haberciyi uyarmakla görevlidir. Bu ilaçlar etkileşimleriyle norepinefrin ve serotonin seviyelerini etkiler.

Bu ilaçlar depresyon tedavisinde etkili olmakla birlikte, daha çok yan etkiye sahiptir, bu yüzden genel olarak kullanılan ilk ilaçlar değildir. Monoamin oksidaz inhibitörleri ise depresyonun ilk aşamalarında tavsiye edilir.

Peynir ve şarap gibi gıda maddeleri ve bazı ilaçlarla etkileşime girerek sıkıntı yaratabilir. Bu ilaçlarla birlikte bilinçli beslenmek gerekir. Yeni antidepresan formları olarak bilinen seçici serotonin geri alım inhibitörleri de bu kapsama girer.

Bu ilaçlar serotonin denilen beyindeki bir kimyasal madde miktarını değiştirerek çalışır. Antidepresan alırken, peynir, şarap, bira, avokado, muz, konserve et, yoğurt, soya sosu, paketlenmiş hazır gıdalar, çorbalar ve krema tüketilmemelidir.

Beyindeki serotonin ve / veya norepinefrinin mevcut miktarını artırarak çalışan trisiklik antidepresanlar: Tofranil, Vivactil, Adapin, Elavil, Pamelor’dur.
Olası yan etkilerinden bazıları: Ağız kuruluğu, göz sorunları, cinsel sorunlar, kalp ve kas sorunlarıdır.

 

Serotonin miktarını artıran selektif serotonin geri alım inhibitörleri ise: Paxil, Prozac’dır.
Olası yan etkileri: cinsel sorunlar, orgazmda yetersizlik, baş ağrısı ve uykusuzluktur.