Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Depresyon Bazen Parkinson Belirtisi Olabiliyor

Özellikle 65 yaş üstü kişilerde depresyon belirtileri aslında Parkinson hastalığı işareti olabilir.

Bu kişilerde depresyon yerine Parkinson’dan şüphelenmek için 3 kat daha fazla sebebiniz var. Depresyon Parkinson’a neden olmaz, sadece belirtileri benzerdir. Tayvan Taipei Veterans General Hospital psikiyatristi Dr Albert Yang bazı durumlarda Parkinson öncesi depresyon görülebileceğini vurgulamıştır.

10 yıl boyunca izlenen 4600 kişinin %1.43’üne Parkinson tanısı konmuştur. Depresyon öyküsü olan 18500 kişiden sadece %0.52’si Parkinson olmuştur. Uzun vadede zor geçirilen depresyon ile Parkinson arasındaki ilişki tam çözülememiştir. Tüm depresyon hastaları Parkinson olacak diye bir şey yoktur fakat belirtiler çok benzer.

Kronik ve ilerleyen bir hareket bozukluğu görülür. Motor güçlerinde azalma, titreme, sertleşme, yürüme ve ifadede sorun yaşanır. Yaşlıların bu riski daha yüksektir. 65 yaş üstü depresyon hastalarının Parkinson olma ihtimali 2 kat daha fazladır.

Parkinson hastalığının erken belirtisi olarak özellikle yaşlılarda depresyon ölçüt olarak alınır. Sigara ve kahveyi çok tüketmek, alkol almak, kötü yaşam ve çevre koşullarında yaşamak da bu hastalıkların kaynağıdır.