Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Denemeniz Gereken 5 Kış Sporu

Kır koşusu. Dayanıklılık ve esneklik sağlayan en iyi sporlardan biridir. Klinik nöroloji cerrahı ve doçent doktoru Stephen Olvey öneriyor.

Çok fazla da kalori yakar. Aerobik tarzı bir spordur. Tüm şehri veya bulvarı kayak yaparak ve hafif tempoda koşarak turlayın. Kaslarınız güçlenecek ön ve arka kol kaslarınız gelişecektir. Saatte 500 ila 640 kalori yaktırır. Aşırıya kaçmadan diz ve dirseklik kullanarak başlayın. Yanınıza sıvı ve atıştırmalık alın. Güvenilir bir rota seçin ve havaya göre giyinin.

 

Yokuş aşağı kayak. Bir tepe bulun ve aşağı doğru kaymayı deneyin. Tüm kas gruplarınız çalışacak özellikle kalça, karın, bacaklar güzel yorulacak ve sıkılaşacak. Denge, esneklik, çeviklik ve gücü artıran bir spordur sırtınıza baskı uygulamaz. 570 kaloriye kadar yakılır. Baş ve kas ağrısı, nefes darlığı görülürse durulmalıdır. Çok yüksekten başlamayın. Yorulunca dinlenin ve sıvı tüketin.

 

Snowboard, kar kayağı. Ayak, karın, baldır ve hamstring kaslarını çalıştırır, dengeyi sağlar. Saatte 480 kalori yaktırır. Açık havada spor ruh halini de olumlu etkiler. Enerji verdiği gibi kalp rahatsızlıklarına da çok iyi gelen bir spordur.

 

Buz pateni. Tüm düzeydeki spor ve egzersizlerin bileşimi gibidir. Bireysel ya da grup halinde yapılabilir. Düşük etkilidir yani az kalori yaktırır, kalça ve alt bacak kaslarını belden aşağısını iyi çalıştırır. Kas ve kemik sağlığına iyi gelir.

 

Buz hokeyi. Tek veya grup halinde ideal bir kış sporudur. Eğlenceli ve renkli bir egzersizdir. Yine farklı kas gruplarını çalıştırır üst ve alt karın kaslarını hedef alır.