Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Denememeniz Gereken Kilo Verme Yöntemleri

Hızlı kilo vermek sağlıklı değil hatta ölüme bile götürebilir, ayıca verilen kilolar daha fazla olarak geri alınır.

 

Modaya uysun diye iştah kaçırmak yediklerini kusmak ve benzeri şeyler önerilmiyor. Plastik dil yamaları 10 dakikada yüksek bütçelerde dile altı dikişle dikiliyor. İşte tehlikelerden biri de bu yöntem. Katı beslenmede inanılmaz ağrı ve rahatsızlık yapar. Günde ortalama 800 kalori almalarını sağlasa da bu rakamlar da çok tehlikeli.

Tüp ile beslenme yöntemine geçelim. Özellikle kısa sürede zayıflamak isteyen gelin adayları burundan mideye takılan bu tüpü taktırıyor. Bu beslenme tüpü 24 saat kalıyor. 10 gün boyunca yemek yeme eylemi durdurulur proteine ağırlık verilerek beslenme sağlanır. Drunkorexia yönteminde ise yemeklerden önce içilir yemekten sonra yenilenlerin çıkartılmasını sağlar.

Aşırı alkol ve sıvı tüketiminde de geçerlidir. Konsantreyi bozar bağışıklığı tehdit eder. Yaralanma ve zehirlenme gibi büyük riskleri vardır. Tenyalar ile de tehlikeli zayıflama işlemleri yapılıyor. Tenya ile enfekte olan kişilerde sindirim sorunları, tıkanma, organ fonksiyon bozukluğu, beyin ve sinir sistemi hasarı hatta ölüm görülebiliyor.

Bir diğer yöntem açlıktır. Tepeden tırnağa her hücrenin işleyebilmesi için enerji besin almamız gerekiyor. Protein, yağ, vitamin, karbonhidratı vücudumuza almazsak halsizlik, yorgunluk, sinirlilik, anlama güçlüğü gibi sorunlar ortaya çıkar. Saç dökülmesi, hormonal düzensizlikler ve uyku sorunları da cabası. Sigarayı aşırı içmek de tat ve iştahı kaçırır. Uyarıcı madde ve ilaçlar son tehlikeli etkendir. Kalp sorunlarından depresyona pek çok riski vardır.