Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Dejeneratif Boyun Sorunları İle İlgili Bilgiler

Omurganın üst bölümünü oluşturan, servikal vertebra, kafatası ve göğüs arasında konumlanan boyunda çeşitli durumlara bağlı olarak rahatsızlıklar gözlenebilir.

Dejeneratif koşullar servikal vertebra yani boyun bölümünü etkiler. Kemiklerin arasında kırılma veya hasar görülebilir. Kırık parçaları kemiklerde çatlaklar oluşturur ve bu durum şiddetli bir boyun ağrısına neden olur. Diğer sorunlar:

Kas burkulması,
Omurlar arası esnek disklerde çıkık,
Omurilik hasarıdır.

Servikal hasarların en büyük nedeni kazalardır. Kasksız motor kullanmak, futbol gibi sporlarda koruyucu kullanmamak ve benzeri durumlarda boyun ve omurilik zarar görür. Omurilik tümörleri en ufak bir boyun kırığında içeri sızarak baş kısmına ilerleyebilir. Osteoporoz gibi vakalarda da kemik yoğunluğu azaldığından bu risk artar.

Belirtileri:
Şiddetli boyun ağrısı,
Kırık tarafında doku şişmesi,
Kırık yerinde hassasiyet,
Uyuşukluktur.

MR ve röngten filmleri ile hastalık teşhis edilir. Nörolojik bozukluğun seviyesi, hasarın omuriliğe olan yakınlığıyla ölçülür. İleri yaşlarda servikal artrit görülmektedir. Bu kısımdaki damarlarda görülen sıkışma, tıkanma ve daralmadır. Kronik boyun ağrısı, güçsüzlük, uyuşma, boyunda hareketsizlik, baş ağrısı, dengesizleşme görülür. Ağrı ve iltihap giderici ilaçlar verilir.

 

Şiddetli kırıklarda ise manipülasyon cerrahisi gerekmektedir. Korse takılır, disk ve kırık kemik alınarak omurilik baskısı azaltılır. Ameliyatta metal destek tabakaları bu kısma eklenebilir.