Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Dehb Tanısı Nasıl Konur?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukluk çağında görülen ve ortaya çıkan bir sorundur.

Okul öncesi dönemde veya ilk okulda ortaya çıkar. Çocukların bu süreçte en yakını öğretmenleridir. Tüm gün boyunca onları izlemek yorucudur fakat teşhiste yardımcı olabilirler. Belirtiler izlenerek uygun tanı konabilir. Ruhsal ve fiziksel sorunlarla bu yaştaki çocuklarda aşırı hareketler ve odaklanma zorluğu görülür.

Tabii her çocuk DEHB yaşamaz. En az 6 ay boyunca bu belirtiler görülüyorsa DEHB tanısı konabilir. Odaklanma süresinde azalma, bir konuya tam kendini vermeme ve hemen başka yöne gitme, duygusal sorunlar, endişe ve depresif olma, ailesel sorunlar, sınıf ortamına alışamama görülür.

DEHB tanısı konduktan sonra gerekenler yapılmalıdır. Doğru bir uzmana gitmek ve çocuğunuzu tedavi ettirmek önemlidir. Konusunda uzman doktor size bir yol çizecektir. Fiziksel ve ruhsal durumuyla ilgili birçok soru gelecektir hazır olun. Öğretmeni ile görüşün ve özel durumunu öğrenin. Küçük yaşlarda ilaca bağımlı olması hoş değildir. İlaç DEHB’de son çare olarak görülür. Son olarak tedavinin etkinliğini izleyin. Onu bu süreçte iyi takip edin ve hep yanında olun.