Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Damar Ağrılarının Nedenleri Ve Çözümleri

Vasküler de denilen damar ağrıları, bir doku, organ veya sinirde kan akışının durması, kesilmesi sonucu görülen ağrı türüdür.

Kan akışı gelmeyen damarda ağrı yaşanır. Damar hastalıkları, tıkanma ve yaralanma gibi durumlar buna sebep olur. Kan damarlarının enflamasyonu olan vaskülit, koroner arter hastalığı, dolaşım problemleri, vasküler kopmalar-kırılmalar, damar spazmları, doku-organ-bacaklarda kan akışı kesilmesi olan iskemi, kan damarının daralması olan periferik damar hastalıkları, kaza, bıçak veya silahla yaralama, travmatik olaylar bu soruna neden olmaktadır.

Belirtileri ise; dolaşım bozukluğu, damarlarda veya vücudun belli yerlerinde ağrı hissedilmesi, etkilenen bölgede hissizlik, halsizlik ve karıncalanma hissi görülen belirtileridir. Dolaşım bozukluğunu hissettiğinizde acilen doktora gidin. Damarlarda ağrı duyulduğunda da acilen tıbbi yardım isteyin.

İlaçlarla ağrı giderilmeye çalışılır. Anjiyoplasti ve bypass cerrahi müdahaleleri de tedavide kullanılabilir. Anjiyoda kan damarlarındaki tıkanıklık azaltılır ya da ortadan kaldırılır eski haline dönülür. Bypass ameliyatında sağlıklı bir damardan bu bölgeye segment bloke edilir kan damarı etrafına çevrelenir. Ağrıyı azaltmak ve dolaşımı artırmak adına sinir bloke veya spinal kordon yöntemleri de uygulanabilir.