Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Daha Uzun Ve İyi Yaşamın Sırları

Vicdanınızın sesini her koşulda dinlemeye çalışın. İyi bir insan olduğunuzda sağlığınız da olumlu etkilenir.

Uzun yaşamın göstergelerinden biri de mutlu ve vicdanlı yaşamaktır. İnsanlarla daha güçlü ilişkiler kurun herkese iyi davranın iyilik ve insanlık verin. Bilime göre arkadaş edinmek mutluluk verdiği gibi sağlık ve kaliteli bir yaşam da veriyor. Yaklaşık 10 yıl ömrü uzatıyor arkadaş sahibi olmak. Sosyal kelebekler ise çok daha rahat yaşıyor. Sosyal bağlarımız ve arkadaşlarımızı akıllıca seçmemiz bize yansıyor.

Onların alışkanlıkları ve huyları bize geçebilir bu yüzden arkadaşınızı çok doğru seçin. Örneğin obezite sosyal bağlarla bulaşıcı olabiliyor. Onlar fast food yerken siz de bunları yiyorsunuz. Ya da o alkol alırken sizin de almanız gerekiyor gibi. %57 oranında arkadaşımızı taklit ediyoruz ve iyi huylarda da böyle oluyor. Sigarayı bırakmak da ömrü oldukça uzatıyor. Kalp, kanser gibi hastalıklardan koruyor.

Düzenli olarak uykusunu alan hatta arada kestiren kişiler daha az hastalanıyor ve ömrü uzuyor. Akdeniz diyeti ömrü uzatıyor meyve, sebze , kepekli tahıllar, zeytinyağı , balık tüketin. Obezite, kan basıncı ve kan şekeri riski azalıyor. Kilo verin düzenli kepek ve lifli beslenip egzersiz yapın. Kin beslemeyin, affedin, şükredin, olumsuzluklardan arının. Motorlu araçlarda kask kemer gibi emniyet araçlarını kullanın. Uykuya öncelik verin ve geçlere kadar