Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Daha Sağlıklı Gözler İçin Öneriler

Her 20 dakikada bir bilgisayara bakmaya ara verin. Gözlerinizi kapatıp dinlendirin. Yorgun ve kuru gözler sağlıksızdır.

Güneşe her çıktığınızda mutlaka güneş gözlüğünüzü takın. UV radyasyonu gözleri bozabilir. Katarakt, kornea yanıkları veya göz kapağı kanseri sebebi olabilir. İş ve oyunda güvenlik gözlüğünüzü takın. Tehlikeli oyunlarda atıcılıkta ve şantiye kaynakçılık gibi işlerde koruma gözlüğü önemlidir. Zararlı kimyasallar göze sıçrayabilir, körlüğe kadar gidebilir.

Sağlıklı gözler için sağlıklı beslenin. Kalp ve dolaşım ile göz sağlığı önemlidir. Turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllarla beslenin. Bezelye, fasulye, yağsız et, kümes hayvanları çinko kaynağıdır ve gözleri korur. Göz sorunlarını göz ardı etmeyin. Kaşıntı, sulanma, kızarıklık olursa doktora gidin.

Soğuk kompres, damla ve ilaçlarla yatıştırın. Kum kaçarsa temiz suyla durulayın. Lenslerinizi iyice temizleyip öyle takın. Bazı ilaçların yan etkilerinde göz sorunları olabilir, ilacınızı dikkatli seçin. Göz makyaj ürünlerinizi ömrü dolduktan sonra kullanmayın. Göz makyajınızı aşırı yapmayın ve gece temizleyin. En son olarak da sigarayı bırakın.