Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


D Vitamini Emilimi Neden Önemlidir?

Yaşamsal faaliyetlerin devamı için D vitamini almak ve vücut tarafından bu vitaminin emilimi önemlidir.

Süte alerjiniz varsa, yeterince gün ışığından yararlanmıyorsanız veya vejetaryen iseniz D vitamini eksikliğiniz olacaktır. Güneş ışığına yanıt olarak vücutta D vitamini depolanır ve emilir. Balık, karaciğer ve yumurta sarısı gibi gıdalarda da bu vitamin bulunur. Süt ve tahıl ürünlerinde de bulunur.

Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayan bir beslenme düzeni gerekir. Güçlü kemik yapısı için bu gereklidir. İskelette yumuşama deformasyon aksi halde raşitizm gibi rahatsızlıklar baş gösterir. Kemik dokusuna mineralleşme gerekir.

D vitamini eksikliği ve sağlık riskleri nelerdir?
Kemik ağrısı, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, güçsüzlük, düşük kan düzeyleri görülür. Bunlar da şunlara neden olur.
Kardiyovasküler hastalıklar, yaşlılarda bilişsel bozukluklar, çocuklarda ağır astım ve kanser.
D vitamini, tip 1 ve tip 2 diyabet, hipertansiyon , glikoz toleransı ve multipl skleroz hastalıklarıyla da ilgilidir.

Nedenleri?
Yeteri kadar D vitamini ve kalsiyum alamamak. Balık, balık yağı, yumurta sarısı, peynir, süt, sığır eti, ciğer, hayvansal gıdaları yeterince tüketmemek. Sürekli evde kapalı ortamda durup güneşten yararlanmamak. Ya da uzun ve kapalı giyinip güneşten faydalanmamak. Koyu renk tene sahip olanlar bu renk pigmentlerinden güneş ışığına maruz kalır ve melanin beslenir. Koyu ciltlilerde ve yaşlılarda D vitamini eksikliği riski vardır.
Böbrekler aktif olarak çalışamıyorsa D vitamini eksikliği ve emilmemesi durumu yaşanır.

Böbreklerin iyi çalışmaması bu vitaminin eksikliğine ve iyi emilmemesine yol açar. Sindirim sistemi hastalıkları, kistik fibrozis ve çölyak hastalıklarını da tetikler. Bağırsakların yeterince D vitaminini ememesi de bu hastalıklarla ilişkilidir.
Obez ve kilolu kişilerde de görülür. Yağ hücreleri kan hücrelerinin vitamin emmesini önler. D vitamini düzeyi düşük olan kişiler beden kitle endeksi 30un üzerinde olan kişilerdir.

Nasıl test edilir?
25 hidroksi D vitamini seviyesi ölçümü yapılır. Sağlıklı bir kişide bu değer 20/50 ng/ml olmalıdır. 12ye düşmesi eksikliğine işarettir.
Tedavisinde D vitamini takviyesi uygulanır. Yaş ve sağlık koşullarına göre bir tedavi uygulanır. Güneşi yeterince almak, ilaçlar, doğru beslenme ve doktor kontrolü gereklidir.