Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Crohn Hastalığı Nedir ? Crohn Hastalığına Detaylı Bakış

Crohn hastalığı;  Bağırsaklarda görülen hastalıktır. Genellikle ince bağırsak,kalın bağırsak yada her ikisine de tutunabilmektedir.

Bu hastalıklar bağırsaklarda kızarıklık,şişme ve yaraların gelişmesiyle başlamaktadır. Bu yaralar oyuklar yapabilmektedirler. Oyuklar bağırsakların tıkanmasına neden olmaktadırlar.

Bu hastalığın belli başlı belirtileri vardır; İlk olarak karın ağrıları ve kramplar şeklinde görülmektedir. Şiddetli karın ağrısı ve kramplar şeklinde görülmektedir.

Bir diğer sebep ise ishal ve hafif ateş yükselmesiyle görülmektedir. Bir başka sebep ise; Yorgunluk ,kilo kaybı olarak görülmektedir.

Eğer insan sürekli kilo kaybı yaşıyorsa bu hastalığın başlangıcına yakalanmış olabilmektedir.

Bir başka sebep ise; İnsanlar tuvaletlerini yaparken dışkılama sırasında zorlanmalarla karşılaşırlarsa bu hastalığın başlangıcına yakalanma ihtimalleri vardır.

Günümüzde crohn hastalığını tamamen ortadan kaldıracak kesin bir tedavisi olmadığı için sadece hafif çaplı tedaviler uygulanmaktadır.

 

Bu tedavilerin belli başlı amaçları vardır; Bunların başında ağrıyı geçirmek için ve bağırsağın normal çalışmasını sağlamak için tedaviler uygulanmaktadır.

Bu hastalıklarda belli başlı ilaçlar vardır ancak doktorun tavsiyesi olmayan ilaçlardan uzak durulması gerekmektedir.

Uzmanlara sorulmadan kullanılan ilaçlar insanlarda bağırsağın daralıp tıkanmasına ve oyukların daha da açılmasına neden olmaktadırlar.

Eğer ilaçlar kullanıldığı halde halen karın ağrısı ve kramplar şikayeti devam ederse sıcak su torbası kullanılması iyi gelmektedir. Bazı ilaçlar ise makattaki şikayetleri hafifletmek ve geçirmek için kullanılmaktadırlar.

Buradan çıkan sonuç ise crohn hastalığı tehlikeli bir hastalık olmamakla beraber dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasında ilk sırada yer almaktadır.