Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çoklu Gebelik Nasıl Ve Ne Zaman Öğrenilir?

İkiz veya daha fazla bebeğe hamile olduğunuzu nasıl ve ne zaman öğrenirsiniz?

Artık gelişmiş tıp dünyasında son anda doğumda bunu öğrenmek çok eskide kaldı. Genelde ilk 3 aylık dönemde gebeliğin sayısını öğreniyor. Ultrasonda birden fazla bebek taşıyorsa görülüyor. Tüp bebek ve benzeri türde bir gebelik desteği aldıysanız muhtemelen gebeliğin ilk 8 haftası içinde ultrasonda siz de bebek sayısını göreceksiniz.

İlk 6 ila 8 hafta sonunda çoklu gebelikler ultrason taramasında ortaya çıkıyor. Doppler uygulaması ile kalp atışları nefes alışları da incelenebilir. Gelişen yumurtadaki embriyoların durumu sağlığı gelişme oranı bu testlerle görülüyor. Gebeliğin ilk birkaç haftası içinde kaç bebeğe hamile olduğunuzu rahatça öğrenebilirsiniz.

Dizigotik ve monozigotik şekilde yumurtada gelişen çoklu gebelikler görüntülenebiliyor. Plasentadan ve rahim dışına doğru taşmalar varsa bu durum da görülebiliyor ve erken tedbir alınabilir.

9-14 hafta arasında da bebeklerin tek plasentayı paylaşma durumu ortaya çıkıyor. Bu noktada birbirinden ayrılabilirler de. 18 haftaya kadar cinsel organları görülebiliyor. Normal gebelikteki gibi cinsiyetler belirleniyor. Laboratuvar testleri ile de plasenta anormallikleri test edilip gerekenler yapılabiliyor.