Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çoklu Doymamış Yağlar Kötü Kolesterolü Düşürür

Yeni bir çalışmaya göre hızlı kilo alanlarda sıkça görülen kötü kolesterolün artışına karşı çoklu doymamış yağlar tüketilebilir.

Çoklu doymamış yağların aşırı tüketilmesi kilo alımı damar tıkanıklığı ve kolesterol artışı sebebidir. İsveç araştırmalarında kardiyo metabolik riskin bireyde yarattığı kalp hastalığı, obezite, diyabet ve inme gibi durumlar için beslenmede yer alan yağların türleri incelenmiştir. Kolesterol ile beslenme bağlantılıdır. Kilo aldıran kolesterolü artıran yiyeceklerin çoklu doymamış yağlardan oluşması kötü kolesterolü düşürecektir.

Yüksek kalorili besinler kilo aldırır kilo almaya devam eden kişilerde bu yağlar kolesterolü düşürür ve önerilir. Normal kilolularda önerilmez. HDL iyi kolesteroldür artırılması gerekir, LDL kötü kolesteroldür düşürülmesi gerekir. Bu kişilere belli bir süre boyunca özel diyet beslenme listeleri uygulanır. Özel yağlarla hazırlanan tatlı ve tuzluların olduğu bu listeye uymanız önemlidir. Kilo boy yaş sağlık durumunuza göre beslenme planınız hazırlanır.