Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çok Tartışılan Grip Aşısı Efsaneleri

Eğer grip aşısı olmayı planlıyorsanız şimdi tam zamanı. Grip olma sezonundayız ve asıl kış geldiğinde bunun değerini göreceğiz.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına göre grip aşısı bir balonun içinde bizi korumak için bekliyor. Her bireyin mutlaka yaptırması öneriliyor. Peki çok tartışılan grip efsaneleri doğru bilinen yanlışlar neler?

Grip aşısı bizi 1 yıldan fazla koruyabilir. Bu bilinen ilk hatadır. Grip aşısının etkili olması için savunma mekanizması tüm sezon boyunca aşı ile korunur ancak bu aşının her sezon öncesi en az senede 1 kere tekrarlanması gerekir. Bir doz aşı 10 senelik de korur ama her sene tekrar edilecektir.

İkinci yanlışımız grip aşısının tüm hastalıklardan korumasıdır. Grip aşısı üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarından en başta da gripten korur. Her virüsten korumaz her kış hastalığını geçirmez ve önleyemez.

 

Son efsane de genç ve sağlıklı olanların aşıya ihtiyacı olmamalarıdır. Elbette sağlıklı biri de grip olabilir ve bunun yaşı yoktur. Aşıyı herkes yaptırmalıdır.