Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çok Fazla Koşmak Ömrü Kısaltabilir

Düzenli olarak çalışmak, egzersiz ve spor yapmak, kilo kontrolü, stres azaltma, kan basıncı ve kolesterol düzenleme konularında etkilidir.

Ancak gereğinden fazla yorucu düzeyde koşu yapmak aksine ömrü kısaltabilir. Ilımlı bir çalışma sağlık için yeterlidir, haftada toplam 2-3 saatlik koşu yapmak yeterlidir. Yüksek yoğunlukta aşırı tempoda uzun süre koşmak tehlikeli. Kardiyak risk faktörleri ilk sırada yer alıyor aşırı koşmak kalbi yoruyor bazı ilaçların etkisini azaltıyor hatta önlüyor.

Kardiyoloji toplantılarında gündeme gelen bu önemli konuya kardiyologlar açıklık getirmeye çalışmaktadır. Yaş ortalaması 46 olan 3800 den fazla kadın ve erkek koşucular izlenmiştir. Eğitim ve sağlık durumları göz önüne alınmış ve %70 oranında haftalık 20 km ortalama koşu yaptıkları belirlenmiştir. Ağrı kesici, kalp ve tansiyon ilacı alan koşucular ayrıca belirlenmiştir.

Koşucular ayrıca yüksek kan basıncı , yüksek kolesterol , diyabet , kalp hastalığı aile öyküsü ve sigara içimi gibi bilinen kalp riski faktörlerini bildirmiştir. Kalp hastalığı olan, ilaç kullanan veya bu riski taşıyan kişilerde uzun soluklu koşuların kalbe olumsuz etkileri belirlenmiştir. Kalbin yorulması ve beraberinde gelen hastalıklar ise doğal olarak ömrü kısaltmaktadır.