Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çok Eşli Kadınlarda Doğum Kontrolü Etkili Olmayabilir

Riskli cinsel davranışlar hayatınızın hatasına mal olabilir. Kadınlar istenmeyen gebeliği korunarak hap kullanarak atlatabilir.

Fakat birden fazla seks partneri olanlar risk altında çünkü hiçbir yöntemle doğum kontrolü yapılamayabilir. Rahim içi spiral tarzı araçlar, doğum kontrol hapı, kondom ve benzeri tüm yöntemler çok eşlilikte yeterince etkili olamaz.

Cinsel partner sayısı ve ilişkiye girme sıklığı fazla ise kaçınılmaz son gerçekleşir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da cabası. Tek eşli kalmaya özen gösterin, riskli ve güvensiz kişilerle beraber olmayın, her yöntemle korunmayı deneyin.

Cinsel hijyene önem verin ve düzenli kontrollere gidin. Bu bilinçlendirme toplantıları ve ücretsiz korunma imkanları sonunda izlenen birçok kadının artık çoklu partneri olmadığı görülmüştür. %70 oranında tek eşliliğe devam edilmiş ve yine büyük oranlarda korunma yöntemleri başarılı olmaya başlamıştır.

Ayrıca maliyetli veya cüzi değerde olsun, mutlaka her kadının güvenilir biriyle ilişkiye girmesi ve mutlaka korunması gerekir. Kendi sağlığı, çevresinin sağlığı ve toplum sağlığı adına doğum kontrolünün yanında tek partnere sahip olmak çok önemlidir.